| anonim_4396 a întrebat:

Ce e acela Bitcoin si cum pot sa-i dau la cineva 9$ de pe el?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Un bitcoin este o monedă virtuală și valorează 5256$:
https://www.mataf.net/ro/currency/converter-BTC-USD?m1=1
Poate fi cumpărată cu bani reali (cu un card bancar) sau prin diferite tranzacții (ex: îți vinzi casa sau mașina pe internet și cumpărătorul le poate plăti în monede bitcoin).
Sunt puține site-uri care folosesc astfel de monede. Aceste monede bitcoin sunt numai de natură virtuală. Ele nu sunt o monedă națională a vreunui stat. Valoarea lor poate scădea și poate crește ca orice monedă, valută reală.
Mai multe detalii găsești aici:
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Bitcoin

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o cripto valută.
Ca să îi dai, trebuie să ai și tu și el conturi în bitcoin.

| doctorandus a răspuns:

Simpla tranzactionare de Bitcoin costa mult mai mult decat atat, indiferent ce suma tranzactionezi.

| Plato a răspuns:

Monedă virtuala, criptomoneda.
Un bitcoin valoreaza peste 5.000 de dolari, sa-l iei cu 9 ar fi o afacere buna, dar ma indoiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca gasesti, cumpara-l si iti dau eu 20 dolari pe el laughing

| sunmetal11 a răspuns:

Ohoo,fa-mi si mie cunostinta cu ala de-ti vinde tie bitcoin cu $9!