| Rares19dri a întrebat:

Ce e BitCoin-ul si cum se foloseste?

Răspuns Câştigător
| DoctorWh0 a răspuns:

Bitcoin-ul este o moneda virtuala aproape in totalitate anonima. Este acum la moda din cauza cryptominingului, care este un proces prin care calculatorul tau( care trebuie sa fie foarte foarte performant)rezolva o serie de calcule care, o data terminate, ii dau detaliile de tranzactie ale bitcoinului tau(cred). Oricum daca nu ai un PC cu macar o GTX 1070 si un i7 nu ti-as sugeri sa incerci, ai putea strica tot sistemul.

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

E o moneda virtuala care nu este tiparita de nicio banca. Minerii controleaza si verifica toate tranzactiile in timp real ( motiv pentru care nu merge spart sistemul. Poate poti corupe un miner, dar mai raman suficienti functionali). La un anumit intervat de timp se genereaza o moneda noua care se imparte minerilor pentru activitatea lor.

Taxele pentru Bitcoin sunt mult mai mici, iar moneda nu exista fizic ( cel putin nu exista ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O chestie de pacalit naivii.