| GoldenBoy17 a întrebat:

Ce este PROTECTIA CONSUMATORULUI, cand si cu ce te ajuta?

5 răspunsuri:
| P4rAd0x a răspuns:

Salut.
Protectia Consumatorului (Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorului) alias ANPC este o institutine din subordinea Guvernului, care are rolul de a raspunde la reclamatiile si solicitarile clientilor, pentru a se asigura ca se respecta legile si mai ales Drepturile Consumatorului. Poti sa ii suni pentru orice fel de reclamatie cu privirel a incalcarea acestor drepturi.
021 9551 este numarul de telefon gratuit.
Sau aici: http://reclamatii.anpc.ro
Site-ul lor este http://www.anpc.gov.ro, ai acolo tot felul de detalii despre cam tot ce ar trebui sa stii.

| GoldenBoy17 explică (pentru P4rAd0x):

Deci...daca ai cumperi un Telefon de 3000 de lei cu Defecte grave din interior, venit din fabrica, si cei cate ti l-au vandut nu vor sa ti-l schimbe pe garantie chiar daca ei stiu ca telefonul a plecat de la ei stricat si suni la Anpc cum se rezolva? Doar imi da altul, imi plătește daune morale, sau le închide firma?

| P4rAd0x a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Nu lucrez acolo, deci nu stiu sigur ce o sa-ti faca, dar sigur iti dau cel putin banii inapoi. Poti sa suni si sa-i intrebi pe ei. happy Succes.

| GoldenBoy17 explică (pentru P4rAd0x):

Multumesc frumos!

| P4rAd0x a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Nu ai pentru ce. : )