| Andrei123Aa a întrebat:

Ce este un credit ipotecar? Nu am gasit nicaieri o definitie pe care sa o inteleg mai usor!

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Vrei bani sau sa cumperi o casa, faci credit si pui casa ca ipoteca. Daca nu mai poti olati ratele banca iti ia casa si te da afara.

| dannyel86 a răspuns:

"Creditul ipotecar constă dintr-un împrumut destinat achiziționării, construcției sau renovării (modernizării) unei locuințe și se garantează tot cu locuința respectivă pentru a se asigura obligația plății creditului rezultată în urma acestui împrumut. Ipoteca este înregistrată în Cartea Funciară, iar locuința este folosită ca și garanție și nu poate fi vândută până ce creditul nu este complet rambursat. "
https://ro.wikipedia.org/wiki/Credit_ipotecar