Întrebare recomandată | Lorenzo1 a întrebat:

Buna,

Ce banci considerati cele mai bune pentru o refinantare? Si refinantarea decurge mai usor decat un credit normal ipotecar?

Multumesc anticipat,
Sarp

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Refinanțarea decurge de obicei mai usor. Cea mai buna banca este greu de identificat, pentru ca fiecare se orienteaza spre o nisa anume de clienti.
De obicei banca unde ti se vireaza salariul lunar iti ofera cea mai buna varianta,, mai ales daca lucrezi intr-o companie mare, dar nu este o regula.
Intre bancile cu care eu am lucrat (si nu sunt putine), de departe recomand ING, care e axata pe persoane fizice, fiind foarte flexibila si inovativa. Dar ultima refinanțare am facut-o la BCR, pentru ca au fost singurii care mi-au ofertat o suma suficient de mare pe 10 ani, pentru a refinanta un ipotecar la ING, fara a cere o garanție. Si asta la o dobândă fixa, sub nivelul ROBOR de la acea data.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La orice banca mergi trebuie sa platesti comision care este destul de mare, asa ca nu există o banca mai bună si alta mai proastă, toti vor sa platesti creditul care ei ti l au dat, nu te iartă nimeni de datorie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista o banca mai buna sau nu. Trebuie sa analizezi ofertele. In momentul de față la cat de mare e ircc e foarte greu sa zici că vei găsi o oferta cu adevărat buna de refinanțate.