| HRDiana100 a întrebat:

Ce este un design grafic? cu ce se ocupa? cat castiga? imi trebuie liceu, facultate, bac s-au cursuri? La ce profil ar trebui sa intru? FUNDA :*

Răspuns Câştigător
| sonia318 a răspuns:

Un designer grafic este responsabil pentru organizarea si utilizarea elementelor de pe diferite tipuri de media, cum ar fi un poster, un pachet sau un site. De exemplu, o stire dintr-un ziar incepe cu jurnalistii si fotojurnalistii iar apoi munca este preluata de designer care organizeaza stirea si pagina in elementele solicitate cu incorporarea elementelor grafice necesare.
Despre castig, poate fi unul considerabil daca esti buna in ceea ce faci.
Daca doresti sa profesezi, sigur ca vei avea nevoie de o facultate. Daca ai ocazia si poti face un liceu cu profil artistic, sectia design, nu ezita, te va ajuta foarte mult la facultate.
Sper ca ti-am fost de ajutor. O zi frumoasa!