| alexa30 a întrebat:

Ce faceti cu oamneni care isi bat joc de voi adic va vedeti de treaba voastra sau nu va lasati la ei dau funda crying( va pup

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Depinde de situatie. Biblia spune in acest sens: "Raspunde nebunului dupa nebunia lui, ca sa nu se creada intelept; nu raspunde nebunului dupa nebunia lui, ca sa nu semeni si tu cu el". De regula, inainte nu raspundeam la asemenea provocari, dar studiind viata si comportamentul celor din jur, mi-am dat seama ca nu fac bine, prima afirmatie a Bibliei e cit se poate de adevarata, cei batjocoritori se cred OK, cred ca pot face orice, iar noi avem de suferit de pe urma a ceea ce fac ei. Vorba aceea: "Ca raul sa triumfe in lume e suficient ca oamenii de bine sa nu faca nimic." Desigur ca poti cadea si in ridicol, daca le raspunzi dupa cum iti fac ei. De aceea, am stat si m-am gindit bine si acum cred ca am gasit o solutie. Nu ma iau la vorbe cu ei, ar fi o mare prostie. Insa un raspuns bine plasat, bine gindit, cu o usoara ironie, care efectiv sa intoarca ceea ce ei au vrut sa imi faca asupra lor, e adesea cel mai bun lucru pe care poate fi facut. Asa, nici ei nu se cred mari si tari, nici eu nu devin ca ei.

10 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Pai pe acei oameni incerci sa-i eviti.
Daca tot dau de tine incerci sa le intorci arma, adica faci si tu cu ei, ce fac si ei cu tinewinking Daca nici asa nu merge ii zici adevarul ca este sau sunt batuti in cap.
Si acum in legatura cu intrebarea, ce cauta la categoria>Afaceri & Financiar.

| anad a răspuns:

Depinde ce persoane sunt.Intai ca astfel de oameni nu merita atentie si deci ii ignori. In unele cazuri poti sa le dai replica, dar cu blandete si ceva ce sa nu-i faca sa riposteze dur. Paza buna trece primejdia rea- nu stii cu cine-ti faci de lucru!

| Derye a răspuns:

Pai... ii evit, ii ironizez.

| AddaXD a răspuns:

Pai se spune ca cel destept cedeaza, deci e ok, dar totusi...cum poti sa suporti mereu criticile enervante, stupide si ireale
Pai de ce sa pici de prost/proasta?
Din cate observ cu ignorarea nu merge, am incercat

| Mia a răspuns:

Pai ii iei putin la misto, adica replici inteligente sa rada de persoana respectiva chiar si cei din propriul anturaj... daca ii faci de ras de fata cu toti prietenii o sa te lase in pace...

| RoberT_2406 a răspuns:

Cel mai destept cedeaza intotdeauna. In plus ignorant doare!

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Incerc sa ma departez cu orice pret de ei.

| AnonimA a răspuns:

Buna, pai sincer nu ii bag in seama sh chiar nu ma simt prost ca isi bat joc de mine ...sh daca sh tie ti se intampla ai face bine sa faci lafe l sa nu ii bagi in seama:*:*[t ca ei vb ca nu au atltcva de facut agdw :*funda?big grin

| M.madallina a răspuns:

Imi vad de treaba mea. ce ma intereseaza pe mine de acele persoane care critica la tot pasul?

| smecherita_4821 a răspuns:

Pai nu e corect sa stai sa isi bata joc alti de tine trebuie sa fii si u putin tare ca daca nu...asa se va intampla mereu. dar sa ai si o limita