| anonim_4396 a întrebat:

Ce treaba au ateii sa sustina si sa convinga pe altii ca Dumnezeu nu exista? ok, nu cred ei, dar mai vedeti-va de treaba voastra si lasati pe altii in pace sa creada in ce vor ei!

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Pai nu are nici o treaba, pur si simplu noi nu credem, chiar daca am separa mecanismele religiei si entitatea in sine. Noi vom credem in entitati/zei pana cand ni se va dovedi pe bune, cu dovezi palpabile, nu cu citate dintr-o carte considerata sfanta(Tora, Coranul, Textele vedelor, Biblia)-mea culpa daca am folosit un limaj mai dur in ceea ce priveste ultima afirmatie.

86 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Putin sunt ateii care-si vad de treaba lor.Cei mai multi incearca sa demonstreze cat de "atei" sunt ei.
Poate ca si varsta conteaza.Multi au inca cas la gura.

| Dumnezău a răspuns:

Vedeti voi, copii, desi normal as zice ca urasc, la o a doua reflectie, se pare ca va indragesc chiar si va port de grija.De aceea nu vreau sa vad picior de credincios in lume.Nu ma intereseaza de crede in Iisus, Wodan, Buddha, Krishna sau profet, nu vreau sa aud de asa ceva.Eu vreau sa va scap de jugul incomod al sclaviei colectiv la un stapan, ce nu mai schimba neam regulamentul si va pune sa-i pupati non-stop reprezentantii, ideile si fiinta-i transcedentala...si voi ce faceti,ma, imi dati cu flit? Nu ca as fi bigot, dar daca reflectezi, chiar iti dai seama ca orice forma religioasa e sclavie colectiva, mascata foarte bine.Si scade si intelectul, in cele mai raspandite doua religii, datorita prejudecatilor si stereotipiilor activate odata cu religia.Doar atat.Cum nu vreau sa vad prosti, nu vreau sa vad nici teisti, de niciun fel.Nu fac nicio aluzie ca ati fi prosti,desi,proportional, aveti mai multi decat ateii, deistii si agnosticii, dar trebuie sa scapati de stapanul de sclavi, pentru ca e nesanatos pentru dezvoltarea voastra.

| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Nesanatos pentru dezvotarea mea e sa ascult ce bat altii campii, chit ca sunt atei sau credinciosi, si sa ignor pe alea de care am eu nevoie (adica sufletelul meu happy ).
Deci ca sa te scutesc de o adevarata polologi:, Mi se rupe de ideea voastra de "dezvoltare ateista sau credincioasa" bazata pe ARGUMENTE luate prin Copy/Paste de pe internet (mwahahaha!), pana la urma eu stiu cel mai bine de ce am nevoie si ce se muleaza mai bine pe sufletul meu.

| Rapplex a răspuns:

Religia nu m-a lasat sa cred in ce vreau inca de cand eram bebelus, deci de ce m-ar interesa pe mine sa ascund adevarul?

| anonim_4396 explică (pentru Rapplex):

N-ai de ce sa ascunzi adevarul happy

| AnghelB a răspuns:

Au puncte bonus in iad daca aduc si altii cu ei.

| TrentonChase a răspuns (pentru AnghelB):

Sper sa fiu promovat sef coordonator la cazanu' cu smoala big grin Abia astept! happy

| anonim_4396 explică (pentru TrentonChase):

In credinta mea nu exista iad laughing

| TrentonChase a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in care mai exista afara de Crestinism?

| anonim_4396 explică (pentru TrentonChase):

Cred ca mai exista un soi de iad si in altele ca tot statea la povesti cu unele colege asiatice si-mi spuneau de treaba asta. Nu stiu sigur.

| ɹǝʞoſ a răspuns (pentru AnghelB):

Si daca ti-as spune ca Iadul si Raiul nu sunt asa cum crezi tu, si majoritatea? Cum ca in Iad te-a bagat in cazan si te fierbe?

| AnghelB a răspuns (pentru ɹǝʞoſ):

Depinde ce fel de interlocutori ai. Sa te vad eu cum explici unuia ca Raymusic si la majoritatea ateilor de pe TPU cum sta treaba cu raiul si cu iadul. Si un copil de clasa I-a ar pricepe mai repede.
O sa vezi ca ajungi la faze de genul iadul = caca, raiul=hmmmm buni.

Vorbim peste citeva saptamani.

Sau chiar unuia declarat satanist cum este Dorugar care iti recita versete din Biblie este f greu sa-i povestesti ceva din sau despre realitate.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Esti tare, deci daca te exprimi liber convingi pe cineva de ceva? tu traiesti in democratie vrei sasi amintesc ca esenta democratiei e chiar libertatea de a vorbi liber

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu, dar daca imi pierd timpul sa te ascult pe tine am pretentia sa-l pierzi si tu pe al tau ascultandu-ma pe mine si eventual sa si consideri ceea ce spun. nu discutii in care unii se baga peste mine fara a-mi termina ideea, dupa ce le-am ascultat eu lor intreaga polologie. pe scurt, discutii in limita bunului simt n-au cum sa ma deranjeze.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus eu ca doar ateii se pot ateii se pot exprima?

| Mădă0611 a răspuns:

Nu toti, nene, nu toti, asa cum unii crestini incearca sa ne convinga ca ei detin adevarul. E conversatie, schimb de informatii, amuzante unele afirmatii, asa ca e oky doky daca e nenea bun simt pe aproape. big grin

| M25M a răspuns:

Nu cred ca este o incercare propriu-zisa de convertire (cel putin din partea mea)
ci mai mult o goana dupa raspunsuri. Ne punem mereu intrebari, suntem mereu interesati de anumite chestiuni, cercetam si aflam sau incercam sa aflam, vrem sa aflam si alte puncte de vedere, ne intereseaza si alte variante/interpretari decat ale noastre etc...

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Nu te cred...sau poate tu. la foarte multi imi vine sa le intorc capul la spate ca nu mai termina de contrazis si de vorbit despre ateism sau mai degraba, de vorbit anti-Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Hai sa te intreb ceva: Voi nu credeti in Dumnezeu sau de fapt nu credeti in religie asa cum este ea prezentata (ca astea sunt doua lucruri diferite)?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu credem in zeii, religie, etc ateismul este lipsa credintei in zeii

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

1. La primul raspuns, daca ma crezi bine daca nu tot bine. Este o parere a mea despre tema propusa de tine si da, sunt sanse ori sa am dreptate ori sa ma insel. Eu cred in ce am zis tu nu asta este.
2. Ateii nu cred in zeitati, in entitati creatoare, din cei 2000 si cateva sute de zei noi nu credem in nici unul. De ce? Pentru ca s-au adus alte rapunsuri intrebarilor care pana la un moment dat era implicata forta divina.
Religia este o forma de control a maselor, (vezi tactica americanilor referitor la musulmani, vezi tactica americanilor dupa atentate cand au dat vina pe religie), religia a fost cauza milioanelor de victime de-a lungul istoriei, altele mai putin norocoase nu au murit ci au fost torturate in numele religiei si in numele unui zeu. In fine ma lungesc degeba si nu vreau sa plictisesc.
Mai pe scurt, nu credem in nici o zeitate si nu suntem de acord cu mecanismele religie(in religie prea ai cum sa crezi).

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Mai, nici eu nu ma iau de gat cu religia sa mergem impreuna la baut ( laughing ), si eu cred la fel ca tine. dar ce treaba are divinitatea, forta divina in sine, luata ca atare, separat de religie, cu ce a facut religia care a fost creata de oameni si care s-au folosit de ea?

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Nu e de ajuns ca... poate simti cateodata ca ai un suflet?! vine si ala de undeva. Absolut tot ce e transmitere de informatii pe lumea asta e manipulator (sau ar putea manipula cu usurinta), dar ce simti...e mai greu sa te indoiesti de ceea ce simti.
Adica, eu chiar simt ca am un suflet si nu poate sa-mi spuna nici Einstein (daca ar mai fi) de unde vine el.
Eh, multam mult pentru raspunsuri! happy

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce simti, tot ce simti, sufletul este explicat prin mecanismele creierului big grin si secretiile hormonale pe care le elibereaza, dar asta este biologie si iar o lungim.
Nu ai pentru ce.
Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru M25M):

Nuuuuu... Am avut si experiente out-of-body.
Numai bine si tie!

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru anonim_4396):

Ateism, nu e anti-Dumnezeu, Dumnezeu e nimic, nu pot fi anti-nimic, e ilogic.
Noi nu respingem, confunzi respingerea cu scepticismul.
Suntem sceptici în privinţa zeului tău şi a celorlalţi 2799 de zei.

| anonim_4396 explică (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Apoi lasa-l sa fie al meu atunciwinking

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu are nici o treaba, pur si simplu noi nu credem, chiar daca am separa mecanismele religiei si entitatea in sine. Noi vom credem in entitati/zei pana cand ni se va dovedi pe bune, cu dovezi palpabile, nu cu citate dintr-o carte considerata sfanta(Tora, Coranul, Textele vedelor, Biblia)-mea culpa daca am folosit un limaj mai dur in ceea ce priveste ultima afirmatie.

Răspuns utilizator avertizat
| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Eeeeeeeeeeeeeeeee. Mai nimerit.hee hee Sunt atee.
Acum nu mai pot să mă gândesc că primesc vot sau fundă din partea ta. Ce păcat!sad

| anonim_4396 explică (pentru Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu):

N-am drept sa votez oricum, intru pe TPU din an in pasti happy

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu eşti senior user?

| anonim_4396 explică (pentru Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu):

Nu.

| TrentonChase a răspuns:

Eu sunt ateu si nu incerc sa conving pe credinciosi ca Dumnezeu nu exista... port discutii referitoare la religie dar incerc pe cat posibil sa nu jignesc desi uneori nu ma abtin.

Totii oamenii sunt liberi sa creada ce vor!

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Actul de convertire vine din partea creştinilor, au o obsesia ca toţi din anturajul lor să le împărtăşească ideile, cât şi credinţele.
N-am convertit niciun creştin, mai degrabă toate persoanele creştine din viaţa mea au încercat succesiv şi repetat să mă facă să ader la creştinism.

| loIosaurus a răspuns:

Trebuie sa arate si altora cat de "destepti' sunt si interesanti. Pacat ca "argumentele" sunt din fizica de clasa a 6-a.
Cei mai tari au vizionat si 2-3 documentare idioate pe trilulilu.ro.

| anonim_4396 explică (pentru loIosaurus):

Tu ar trebui sa-ti schimbi numele si poza ca sa vorbesti cu mine. Nu e ok sa folosesti 99% identitatea altuia ca sa demonstrezi ceva. Pa!

| loIosaurus a răspuns:

Iar gandesti cu puta.Nu vreau sa demonstrez nimic.Doar ma distram pe seama lighioanelor numite atei.
Saptamana viitoare clonam crestini.

| Luca_Elena_1996 a răspuns:

Pai asta e daca noi nu credem in religia lor ei vor sa ne faca sa credem ca dumnezeu nu exista dar fiecare are parerea lui dar cand va veni momentul potrivit totii vor vedea ca dumnezeu exista