| Skypee a întrebat:

Ce iesi dupa ce termini Contabilitate si informatii de gestiune (specialitatea finante-contabilitate)? Esti contabil si economist in acelasi timp? Explicati-mi

Răspuns Câştigător
| darkcynical232 a răspuns:

Somer.
Ok. Daca termini doar studiile de licenta vei fi doar contabil fara drept de semnatura. Vei putea ajuta sa faci calcule etc, dar va trebui sa fi in parteneriat sau sa platesti pe cineva care are drept de semnatura.
Daca termini masterul vei fi contabil cu drept de semnatura.
Dar toate documentele contabile (cele mai importante), vor trebui verificate periodic de o persoana care a absolvit CECCAR.
Pentru a absolvi ceccar trebuie sa urmezi 2-3 ani cursuri speciale+ sa platesti contributie de membru anual.

1 răspuns:
| ziftode a răspuns:

Contabilitate si gestiune se ocupa cu numaratul banilor si a produselor, finante cu in ce stare sunt banii
care din ce ai scris tu sugereaza in vreun fel "economist" care inseamna ca practici economia "este o știință socială ce studiază producția și desfacerea, comerțul și consumul de bunuri și servicii"?