| 123gabialexandra a întrebat:

Ce inseamna sursa de finanțare MCPN?

Răspuns Câştigător
| MadalinMirelMacovei a răspuns:

MCPN (Modulul de cofinanțare a proiectelor non-guvernamentale) este o sursă de finanțare pentru proiectele derulate de organizațiile non-guvernamentale (ONG) din România. Acest modul de finanțare este administrat de către Ministerul Fondurilor Europene și este destinat proiectelor care se încadrează în domeniile prioritare stabilite de către Minister.

MCPN este un program de granturi și poate fi utilizat pentru a acoperi costurile proiectelor care se încadrează în domeniile prioritare stabilite, cum ar fi:

educație
mediu
sănătate
cultură și sport
drepturile și libertățile cetățenești
incluziune socială și egalitate de șanse
dezvoltare rurală și țară.
Organizațiile non-guvernamentale interesate să acceseze acest modul de finanțare trebuie să îndeplinească anumite criterii și să depună o cerere de finanțare în cadrul unui apel de propuneri lansat de către Ministerul Fondurilor Europene.