| mirunaioana a întrebat:

Ce inseamna TVA? Ce inseamna pret fara TVA? Pret normal fara scumpire sau reducere sau cum adica? Dar pret cu TVA? Dati-mi niste exemple sa inteleg, va rog. Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

TVA este taxa pe valoare adaugata, in procent de 24%, de fapt un impozit pe consum, pe care il plateste integral consumatorul final, de obicei o persoana fizica. Acest impozit se adauga la toate marfurile si la toate nivelurile. Pretul fara TVA inseamna pretul fara acest impozit. De exemplu pretul de cost al producatorului pentru o marfa este de 100 lei. La acesta va adauga TVA de 24% si va vinde marfa cu 124 lei la comerciantul engros. Acesta va adauga la pretul de 100 lei(pretul fara TVA) adaosul sau, sa presupunem ca acesta ar fi de 20 lei si atunci pretul sau fara TVA este de 120 lei(100+20) si la acesta va adauga TVA de 24% si pretul cu care va vinde mai departe, la comerciantul cu amanuntul va fi de 148, 80 lei. Acesta va adauga la pretul fara TVA adaosul comercial, sa presupunem 30 lei, astfel ca pretul sau fara TVA va fi de 150 lei(120+30), la care va adauga TVA de 24% si va vinde marfa la consumatorul final(ultimul cumparator) cu suma de 186 lei. Sper ca mi-ai inteles explicatia. De mentionat ca ar fi fost corect sa se numeasca impozit pe valoarea adaugata, mi se pare ca s-a tradus incorect din engleza, unde tax inseamna impozit. Numai bine!

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Taxă pe valoare adăugată.
Un produs are o valoare în lei și se mai adaugă această taxă de 24%. Prețul final va cuprinde și tva-ul.
Pa, pa.

| вυттєяƒℓу a răspuns:

TVA= taxa pe valoarea adaugata
De exemplu un produs este 10 lei fara TVA ( taxa pe valoarea adaugata), iar unul cu TVA este mai scump.
Sper ca ai inteles.
Bye >big grin

| 100SweetSmile4you a răspuns:

TVA = Taxa pe Valoarea Adăugată
TVA-ul reprezintă o sumă de bani pe care o dăm noi în plus,care va ajunge la stat. Spre exemplu la supermarket,pentru fiecare produs plătim mai mult decât valoarea lui.
TVA-ul,în România, din iulie 2010, a crescut de la 19%, la 24%. Astfel, pentru fiecare produs, trebuie să mai plătim 24% din valoarea sa.
Exemplu: costă 20 lei.În acest caz, noi trebuie să mai plătim 24%, adică 4.80 de lei în plus, în total 24.80 de lei.

Detalii aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Taxa_pe_valoarea_ad%C4%83ugat%C4%83
Calculator TVA aici:
http://www.euroavocatura.ro/calculator_TVA.php

| SME a răspuns:

Cu TVA inseamna cu inca ceva in plus!

| RaLuCa_7165 a răspuns:

TVA inseamna taxa pe valoare adaugata...iar de aici deduci si tu.

| Love_6750 a răspuns:

TVA inseamna adaosul de pret pentru a castiga mai mult vanzatorul.
De ex:Tu cumperi de la cineva un stilou cu 5 lei.Tu mai adaugi la el inca 3 lei ca sa castigi si tu ceva.Ca aia 5 lei ai dat ca sa cumperi lucrul.
Pret fara TVA inseamna ca acel pret nu are adaos comercial
Funda?

| micuady a răspuns:

Raspunsurile sunt foarte vechi de aceea doresc sa actualizez informatia. IN 2020 TVA-ul in Romania este de 19%, ba chiar se zvoneste ca va fi redus la 16%.

Ce este TVA?
Taxa pe valoare adaugata este un impozit care se aplica fiecarui serviciu sau bunuri. Exemplu, pentru cumpararea unor bunuri de in valoare de 100 de lei rezulta un TVA de 19 lei = suma totala 119 lei.

Pentru mai multe exemple de calcul TVA, cum se deduce, care sunt cotele impuse, cand se aplica acceseaza:
https://calculator-salariu.net/calculator-tva.html

Cu cat aceasta cota de impozitare este mai mica cu atat produsele de pe raft se vor ieftini.

| 4ndr3i10047 a răspuns:

TVA-ul este o taxa, se numeste "taxa pe valoarea adaugata", pe care o platesti pentru orice produs sau serviciu cumparat. Pretul pe care il platesti atunci cand iti faci cumparaturile intr-un magazin obisnuit include si TVA-ul (este deja adaugat in pretul final, iar pe chitanta ar trebui sa apara, separat, si valoarea TVA-ului, care merge la stat).

Intra la adresele web de mai jos si introdu cate exemple vrei...

Adauga TVA la pretul fara TVA:
http://tva.calculators.ro/adauga-tva-la-numar-suma-pret-valoare.php

Extrage TVA din pretul cu TVA:
http://tva.calculators.ro/extrage-tva-din-numar-suma-pret-valoare.php

Numai bine!