| MissD a întrebat:

Ce'mi puteti spune despre societatea consumista in ceea ce priveste consumatorul si producatorul?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Dupa mine societatea de consum este un cancer lumii moderne. Este o relatie directa intre consumator si producator si functioneaza cam asa: eu ca si consumator vreau sa cumpar cat mai ieftin, producatorul trebuie sa produca cat mai mult pentru a avea profit la un pret mic. Cumparand ieftin eu ca si consumator voi cumpara niste produse de slaba calitate pe care insusi producatorul le va face asa, pentru a fi inlocuite cat mai repede. Este un cerc vicios din care are de suferit in primul rand natura, mediul inconjurator si in final noi ca oameni.
Chiar si asa-zisele produse de folosinta indelungata au ajuns sa fie produse de foarte scurta folosinta.

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Şalom
Cei care au avut de inteles sper ca au inteles. Celorlalti le respect parerile.
Repezeala cu care suntem incurajati sa ne plictisim de un lucru ( in Germania am vazut ani in urma oameni care schimbau diferite lucruri din casa doar pentru se plictisisera de ele ) se reflecta si in viata de familie, cuplurile plictisinduse la fel de repede unii de altii. Ne-am putea plictisi la fel de repede si de un obiect de arta nu?

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@Bittersweet probabil ca ai vazut o gramada de documentare, dar imaginea este distorsionata. Valoarea reala a produsului nu este data de pretul sau si nu reflecta in nici o forma calitatea produsului. Platesti intermediarii si ambalajul. Daca nu iti vine sa crezi, uita-te la super telefonul Iphone care a vandut de rupt si nu are nimic in plus fata de celelalte. Ba chiar este mai slab calitativ si mult mai greu de folosit decat restul.

Societatea de consum nu este un cancer al lumii moderne, asta pentru ca nu exista o lume moderna ci doar o deviza a centrelor de influenta sa ne faca sa ne simtim mandri de specia umana. Creierul uman nu s-a mai schimbat de o gramada de ani, lumea arata din ce in ce mai deplorabil. Insa trebuie gasita o moneda de schimb si cuantificare. Pentru ca intre noi, oamenii, trebuie sa ne masuram "muschii".

Cat despre intrebarea ta, MissD, deschide cartea de economie.Scrie acolo tot ce trebuie.

| dragalasica a răspuns:

Pacat ca e un CANCER pentru lumea moderna! gandeste-te

| charlie the alien a răspuns:

In societatea comunista nu exista consumator laughing

| franck2222 a răspuns:

Daca intrebai alceva iti raspundeam. dar daca vrei sa vorbim hai sa vb pe mss binenteles daca vrei?