| Smackdown a întrebat:

Ce organ competent poate controla neregulile din justitie?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de nereguli:
-cele privind judecata - instantele ierarhic superioare judecand in caile de atac, conform procedurii penale ori civile, dupa caz;
-cele privind abaterile magistratilor - Consiliul Superior al Magistraturii prin comisia de disciplina a judecatorilor;
-cele privind infractiunile comise de magistrati - instantele penale.

| ikram a răspuns:

In ce sens nereguli? Intrebarea ta e una vasta, depinde la ce te referi tu cand spui nereguli.
In general o hotarare judecatoreasca este atacata prin cai ordinare sau extraordinare, in cazul in care exista anumite nereguli intr-o hotarare le poate corecta.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu stiu ca este "Consiliul Superior al Magistraturii" (CSM).
Consiliul Superior al Magistraturii are competenţa efectuării verificărilor în materia încălcării normelor deontologiei de către magistraţi, fapt stabilit irevocabil prin Decizia nr. 1547/ 18. 03. 2010 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie - Secţia de contencios administrativ şi fiscal.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Or fi mult organe competente, problema este ca toate sunt corupte la randul lor.

| Derye a răspuns:

Gura! Stii cum se zice: ce nu fac 10 barbati cu capul face 1 femeie cu gura.

| cretzufinish a răspuns:

Inima noastra big grin

| Bishop a răspuns:

Un lunetist

| muresanul a răspuns:

Curtea suprema de justitie, sau dna, directia nationala anticoruptie, da stii cum se zice. corb la corb nu-si scoate ochi!

| Lilik a răspuns:

Cred ca si organul competent comite nereguli. asa ca...

| dulcikaa a răspuns:

Consiliul superior al magistraturii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta intr-o carte sau intr-o biblioteca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
cauta pe site-ul justitiei http://www.just.ro/