| anonim_4396 a întrebat:

Ce presupune să ai un depozit bancar(în lei)? Care bancă oferă cele mai mari dobânzi? Suma minimă iniţială care trebuie depusă... pe ce perioadă e mai avantajos să ai banii acolo? Etc Aş dori cât mai multe detalii, fără copy paste, dacă aveţi voi e super vreau exemple concrete. Mersi

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimeni nu-ti poate da detalii. asta ar dura cateva ceasuri. Amanunte se afla banca. Suma minima este in jur de 100-150 lei sau mai mult functie de banca si functie de tipul depozitului. Sunt sute de banci.
Uite la 10.000 lei pe 12 luni: http://www.zf.ro/......n-13329386
Deci. Trebuie sa-ti alegi o suma care vrei sa o depui si sa mergi la toate bancile din localitatea ta si sa intrebi care este cel mai avantajos depozit. Ceri o hartie cu datele, mergi acasa, le compari si hotarasti. Degeaba iti spun eu de o banca care nu este in orasul tau. Trebuie sa faci kilometri ca sa-i depui si te costa mai mare darau de cat ocaua. Ca sa faci un depozit iti trebuie doar o carte de identitate. Chestia este ca perioada pe care depui banii trebuie sa fie respectata altfel pierzi dobanda.

| johnnny123 a răspuns:

Ca regula generala, dobanzile oferite de banci sunt minuscule, in jur de 5% pe an pentru depozitele in lei.

Deci daca depui 1000 lei, la finalul anului vei avea 1050 lei.