| CandyTetris a întrebat:

Ce raspunderi are, mai exact, un fidejusor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fidejusorul raspunde, alaturi de debitor, pentru executarea obligatiei acestuia, dar numai daca debitorul nu o executa. Numai bine!

| CandyTetris explică (pentru Ioandelasal):

Poate raspunde si penal?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CandyTetris):

Ti-am raspuns la cealalta intrebare.

5 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

In afara conditiilor generale privind capacitatea de a contracta, fidejusorul trebuie sa indeplineasca anumite conditii speciale de solvabilitate si de domiciliu. Art. 1659 Cod Civil dispune ca atunci cand debitorul are obligatia sa aduca un fidejusor, acesta din urma trebuie sa fie o persoana capabila de a contracta, sa fie solvabila, si sa aiba domiciliul in raza teritoriala a tribunalului judetean unde urmeaza sa se execute obligatia. Daca fidejusorul devine insolvabil, trebuie adus un nou fidejusor care sa indeplineasca si el aceste conditii. Nu primeste aplicare aceasta regula in cazul in care fidejusorul devenit insolvabil a fost stabilit pe baza unei conventii, prin care persoana fidejusorului a fost indicata chiar de catre creditor.

Sursa: http://www.rubinian.com/dictionar_detalii.php?id=3105

| Ioandelasal a răspuns (pentru MrAngelus):

Vezi ca ai indicat articolul din vechiul Cod civil. In actualul Cod civil fidejusiunea este reglementata in art. 2280 si urmatoarele.

| DrunkenRat a răspuns:

Fidejusiune = cauțiune/contract de cautiune => fidejusor = datator de cautiune