| Megas a întrebat:

Ce se intampla daca cineva cumpara un frigider sau un televizor in rate si nu mai are de unde sa plateasca rata?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate fi executat silit si i se ia aparatul. Numai bine!

| Arthur a răspuns:

Consecinţele pot fi multiple şi depind de multe cauze. Cea mai obişnuită consecinţă e răspunsul lui Ioandelasal, dar cunosc şi extreme cu indivizi care nu au mai putut fi localizaţi după " cumpărături " dar şi indivizi care au rămas fără apartament pentru un simplu telefon mobil ( vezi cazul din Iaşi ).

| jaguarxkr a răspuns:

In primul rand, pentru a-ti putea da un raspuns in cunostiinta de cauza va trebuii sa postezi de asemenea si obligatiile pe care ti le-ai asumat prin contract. In mod cert raspunsul la intrebarea ta se regaseste in angajamentul legal asumat de catre parti, in speta,, contractul''. In astfel de situatii, de regula, se pot intampla urmatoarele: 1. fie aveti un girant iar acesta prin obligatiile asumate va fi obligat sa achite debitul, fie in cazul in care nu exista un girant, in faza de executie se poate face poprire pe venit (salariu, somaj, pensie etc.). Functie de obligatiile contractuale se poate merge pana la executarea silita in faza de instanta. Sper ca ti-am fost de ajutor