| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate intampla daca nu platesti un credit bancar?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca ajungi la executare silita, prin oricare dintre formele de executare prevazute de procedura civila, in primul rand poprire pe salariu, alte venituri, conturi in banci, etc. Apoi, daca ai garantat creditul, se va face vanzare garantiei prin licitatie.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cu ce ai creditat acel imprumut: casa, masina, casa parintilor... banca vine si te executa silit, adica iti ia obiectul care l-ai pus la girare si-l vinde.

| catalynx a răspuns:

Depinde daca e institutie bancara, dar vad ca mai nou si cele care nu sunt institutii, isi opresc dupa cardul tau, adica daca ai in salariul sau un venit pe card, ei isi trag cota parte pana la acoperirea totala a datoriei, desigur nu e batut in cuie, daca ai garantat cu casa sau ceva e mai nasol, ei de obicei te lasa o perioada poate fi cateva luni sau poate fi un an, doi, depinde, in timpul asta ei iti vand tie datoria catre o firma de recuperare si in instanta obtin acel ordin de executare silita, pe bunuri, bani sau altceva.