| imihaistoian a întrebat:

Ce sunt din bilant activele imobilizate? Mai pe romaneste asa...

Răspuns Câştigător
| Bebe09 a răspuns:

Activele imobilizate = totalitatea bunurilor care au o durata de utilizare mai mare de un an, participa la mai multe faze de exploatare.
Imobilizarile necorporale = activele imobilizate care nu au o forma concreta, tangibila.
Cheltuieli de constituire = acele cheltuieli efectuate de unitate cu ocazia infiintarii, dezvoltarii sau fuziunii.
Cheltuieli de dezvoltare = acele cheltuieli efectuate de unitate pentru crearea unor produse si tehnologii noi care sa aduca beneficii economice mai mari.
Concesiunile = drepturi de utilizare a anumitor bunuri aflate in proprietatea statului pe o perioada determinata de timp si contra cost.
Brevetele = drepturi de utilizare a unor inventii.
Licenta = dreptul de utilizare si comercializare a produselor si tehnologiilor ce apartin altor persoane fizice sau juridice.
Marca = simboluri sau semne distincte prin care se diferentiaza societatile comerciale intre ele.
Fonduri comerciale = fondurile pe care le utilizeaza societatea pentru mentinerea si dezvoltarea potentialului economic.
Alte imobilizari necorporale = programele informatice si imobilizarile in curs.

Imobilizarile corporale = activele imobilizate care au o forma concreta, tangibila.
Terenurile = cuprind atat terenurile propriu-zise, dar si amenajarile de terenuri si racordarile la retelele de apa si gaze.
Mijloacele fixe = acele bunuri care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii : au o durata de utilizare mai mare de un an, au o valoarea mai mare decat limita admisa de lege.
Amortizarea = recuperarea valorii bunului prin trecerea pe cheltuieli.

Imobilizarile financiare = investitii financiare pe termen lung sunt titluri de valori detinute de intreprinderi.