| Alina-vasi a întrebat:

Ce trebuie sa faci pentru a evacua pe cineva? Sau cum il poti forta pe cineva sa isi plateasca datoria la intretinere? Are mari datorii, insa nu stim care ar fi pasii. Ar trebui dat in judecata, insa asociatia nu stiu daca poate face asta. Legal ce sa facem?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai asociatia asta de locatari este reprezentata de un administrator, si are sa zicem asa personalitate juridica deci nu este ca o persoana fizica.
Singurul pas legal este darea in judecata, deci asociatia il da in judecata pe respectivul, cel care are datorii mari la intretinere.
Cel mai bine luati legatura cu un avocat specializat pe drept civil!

| sierra1 a răspuns:

"Ar trebui dat in judecata, insa asociatia nu stiu daca poate face asta"

dacă aveți o asociație de locatari cu "acte in regulă", puteți. E chiar singura soluție