| RolandMRD18 a întrebat:

Cei care aveti experienta cu Smartbill si cu facturare, ma puteti ajuta un pic? Recent am facut o comanda de la un furnizor care mi-a oferit o factura facuta cu Smartbill. Totul era ok, pretul produselor ok, pretul total factura ok. Dar, am observat o mica problema.

Va dau un exemplu: pe site ul lor un produs X are un pret de 0.25 lei fara TVA si 0.30 lei cu TVA

Eu am comandat 120 bucati. Pe factura este trecut asa:

Cantitate Pret un. (fara TVA) Val. Val. TVA

Intrebarea ar fi: valoarea de ce este facturat cu 30.25 de lei, cand 120x0.25=30 de lei?

Adica in mod normal Valoarea ar trebui sa fie 30 si TVA 6 lei. Pana la urma cand tragi linie pretul este ok, dar nu inteleg de ce este calculat asa.
Am inteles ca poate au preturi cu 4 zecimale la setarile site ului si din cauza asta este rotunjit asa. Habar n am. Ce parere aveti? Daca este adevarat asta cu 4 zecimale, as putea sa aflu pretul complet al produsului cumva cu toate zecimalele? Furnizorul nu a fost deschis pana acum sa mi ofere aceste informatii. (este important pentru mine, fiindca achizitia este facuta din fonduri europene si totul trebuie sa fie tipla)

Multumesc!

1 răspuns:
| Holiday a răspuns:

TVA e 19%, nu 20%. Deci e corect.