| nadia_papadia a întrebat:

Chiar daca nu apelez la o agentie imobiliara, am inteles ca tot trebuie sa platesc agentul la care a apelat proprietarul. E adevarat? Am cum sa refuz aceasta plata?

12 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Daca ai luat direct legatura cu proprietarul nu prin vreo agentie imobiliara nu trebuie sa platesti nimic. Daca cel ce vinde iti spune asta te inseala

mira
| mira a răspuns:

Da.Asa se obisnuieste.Cum ai ajuns la proprietar? Nu prin intermediul agentului? Daca da, atunci el trebuie platit. Mira

| machupicchu a răspuns:

Din cele relatate(sumar) inteleg ca proprietarul avea apartamentul in evidenta la o agentie, deci publicitate din partea agentiei. Ai putut lua legatura cu proprietarul prin serviciile agentiei, chiar daca tu l-ai sunat. Asta inseamna ca ai beneficiat de serviciile agentiei si trebuie sa platesti comisionul aferent acestora... Imi pare rau ca nu pot sa-ti scriu ceea ce "vrei sa auzi sau sa citesti" dar asta este cutuma si este normal sa fie asa... ei au suportat costurile de publicitate, de inregistrare, deplasare, comunicare telefonica, etc... si nu numai proprietarul a beneficiat de aceste servicii... si nu cred ca proprietarul va vrea sa plateasca comision dublu... Singurul lucru ce se poate face este sa negociezi comisionul pe motivul limitei de suma(atati bani ai) dar limitare care sa cuprinda un minim 1-2 % din suma reprezentand pretul apartamentului... altceva nu se poate... eschivarea de la plata comisionului in nici un caz...Imi pare rau... dar asta este realitatea ...si asa este corect.

| machupicchu a răspuns:

Precizez ca poti sa nu platesti comision numai daca ai luat legatura cu proprietarul direct si nu prin intermediul unui agent, care sa aiba in evidenta sa inregistrat imobilul spre vanzare. Iar daca proprietarul are contract de exclusivitate cu o agentie si nu vinde apartamentul cu ajutorul aceasteia, nu este obligat de nici o lege sa plateasca comision pentru servicii neacordate, chiar si in cazul unui contract de exclusivitate...

| sese a răspuns:

Cat timp nu ai contract sau intelegere scrisa cu agentia sau agent nu te poate obliga nimeni sa platesti comision.

| angelocezar a răspuns:

Ceau, nu trebuie sa dai nimic, am ag de 10 ani, stai linistita
www.imocezar.ro

| greg a răspuns:

Daca nu s-a semnat nimic, cu firma de imobiliare nu.Se poate ca el sa fi semnat

| ka2 a răspuns:

Normal ca da. Nu esti obligata sa platesti agentul, deoarece nu ai apelat la el. Plateste cel care apeleaza. Este treaba proprietarului sa-si plateasca partea. Tu, daca te intreaba agentul, refuzi, spui ca nu esti de acord cu asa ceva. E adevarat ca e posibil sa cauti si mai mult.

| ka2 a răspuns:

Nu te lua dupa cei care sustin ca trebuie sa-l platesti. Daca tu ai apelat la el, atunci il platesti, normal. Acum vad ca de fapt rezulta ca ai apelat la agent, altfel nu ajungeai la proprietar, nu? happy Sau era un anunt dat de agent... in cazul asta ii spui direct ca nu platesti comision.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hello. Stiu ca am sa supar pe cei cu agentii imobiliare dar fratilor e prea mare comisionul, cu 3%+tva imi renovez apartamentul. Am sa ma duc sa bat la usa proprietarului si ii propun sa facem tranzatia noi si sa zica la agentie ca a vandut unui prieten. Chiar daca am semnat ctr. de vizionare pot sa ma dea in judecata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa nu apelezi la agentii imobiliare poti folosii http://www.imobiliare-bucuresti.ro

| sweetangeloana a răspuns:

Nope.pai de obicei se face asa.Mergi la o agentie, il pui pe un nenea sa iti caute ce ai nevoie. mergi sa vezi ce a gasit nenea pentru tine apoi faci intr un fel sa te reintalnesti cu Domnul care are ce iti doresti tu sa cumperi si scapati de Nenea Agentul care vrea banuti.