| PykyPyky a întrebat:

Bună seara! Am și eu o întrebare: De ce atunci când găsesc un anunț cu o garsonieră/apartament pe olx/ imobiliare etc care este intermediată de o agenție eu, ca și cumpărător, trebuie să plătesc comision? (De obicei e 2.5%)
Ce face agentul pentru mine de banii ăștia?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Agentii imobiliari nu prea au niciun rol...Cel putin unul bun.

E bine sa apelezi la un agent imobiliar daca de exemplu esti o persoana importanta si nu ai timp sa iti vinzi / inchiriezi proprietatea / proprietatile sau esti in strainatate si nu poti sa stai in Romania sa astepti sa vinzi / inchiriezi ceea ce ai.

In schimb majoritatea agentilor sunt degeaba...Persoane care viseaza sa devina de succes prin imbogatirea din comisioane (am lucrat in imobiliare cu ani in urma).

Unul care sa cunoasca toate procedurile si sa iti indeplineasca nevoile este mai greu de gasit, e unul la o suta de agenti.

Tu poti face postare si pe olx si pe grupurile mari de pe Facebook in care specifici ca doresti sa cumperi / inchiriezi fara intermediari respectivul bun si il descrii ca sa stie lumea cand citeste ce si unde vrei si la ce buget. La fel e valabil si daca ai un bun spre vanzare / inchiriere. La inceputul anuntului specifici Fara Intermediari.

| PykyPyky explică (pentru Sophieka):

Da, găsesc anunțuri pe OLX, merg la vizionări și îmi spun că am de plătit comision de 1000 și ceva de Euro. Dar pentru ce?! Știu exact la ce să mă uit când cumpăr o proprietate (acte necesare etc). Doar că vreau să cumpăr garsoniere de la proprietari sau de la agenți ce nu percep comision și nu găsesc laughing

| Sophieka a răspuns (pentru PykyPyky):

Iti multumesc pentru fundita! happy

| PykyPyky explică (pentru Sophieka):

Npc :*

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai grija, cumparatorul nu trebuie sa plateasca comision, doar vanzatorul plateste, ca el incaseaza toti banii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu face nimic.
Doar că cei care la vânzare cer comision cumpărătorului sunt niste smecherasi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In principiu nu face nimic, decat ca se baga intre tine si proprietar... happy

| PykyPyky explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi da, dar dacă eu găsesc anunțul nu mi se pare normal să plătesc comision. Dacă apelez eu la agenție, e normal să plătești pentru serviciile agentului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PykyPyky):

Pai anuntul ala cine l-a pus, asta e intrebarea? Cine a facut munca de PR management pentru a te gasi pe tine ca si client? A nu se intelege ca sustin agentiile, majoritatea sunt niste mizerabili care nu fac absolut nimic, doar se baga ca musca in lapte si daca ii iei la bani marunti nu stiu mai nici un detaliu despre proprietatile a caror vinzare sau inchiriere o intermediaza.

| PykyPyky explică (pentru GabiDumitrescu):

Ă? Serios că mă întrebi asta? Că a postat anunțul și gata trebuie să îi dau bani că el a găsit un potențial client prin intermediul anunțului?
Dacă apelez la el și îmi găsește o proprietate ok, clar îi dau bani, că nu mai pierd eu timpul să caut.
E nedrept!
Și așa...la o vizionare unde am găsit anunțul pe un site dedicat am întrebat agentul ce face pentru mine de banii ăștia. Se bâlbâia, concluzia o tragi tu!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PykyPyky):

Pai am zis ce parere am. Era o intrebare retorica. Ei efectiv de multe ori iau anunturile proprietarilor si le reposteaza. Macar sa zici ca ar sti exact ce si cum, ca ti-ar gasi ce te intereseaza, ar avea o oferta bine inchegata... dar nu. N-au.

| PykyPyky explică (pentru GabiDumitrescu):

Știiiu, tristuț.

| Sophieka a răspuns:

Vezi agentiile imobiliare de la Remax... In general ei au o politica, nu percep comision de la cumparator / chirias.

| PykyPyky explică (pentru Sophieka):

Am colaborat cu Remax acum ceva ani, deosebiți. Doar că acum nu au in portofoliu ceea ce caut eu laughing

| Sophieka a răspuns (pentru PykyPyky):

Ti s-a explicat si de catre mine, si de catre celalalt coleg TPU.

Pai spune-le la cei de la Remax sa iti caute ceea ce vrei tu...Bafta.

| PykyPyky explică (pentru Sophieka):

Da, am înțeles...deci nu fac nimic laughing le dau bani degeaba

| Sophieka a răspuns (pentru PykyPyky):

Sunt buni in anumite cazuri, dar in cazul tau, cred ca te descurci singur/a si nu ar fi nevoie sa ii platesti.

| PykyPyky explică (pentru Sophieka):

Păi tocmai aia e! că mă condiționează la comision, chiar dacă eu nu apelez la el și ne vedem prima dată la vizionare sad

| Sophieka a răspuns (pentru PykyPyky):

Evita agentiile. Intrebi la telefon daca nu scrie in anunt daca e agent si da-i incolo.

| PykyPyky explică (pentru Sophieka):

90% sunt agenții, asta e problema...