| amariEi2001 a întrebat:

Cine poate sa imi spuna ce avantaje ai la profilul de economie?

Răspuns Câştigător
| anonimus2032 a răspuns:

Ca si profil nu este greu, este chiar un profil bun si merita facut, o sa ai multe avantaje mai tarziu datorita acestui profil.
Cand termini liceul economic esti deja calificat intr-o meserie ( contabil, lucrator in administratie, specialist in turism, lucrator hotelier etc), depinde ce sectie ai ales.
Daca vrei sa-ti completezi studiile, poti urma si o facultate gen ASE ( stiinte economice) pentru a deveni economist, sau poti alege ( teoretic) orice alt profil: drept, istorie, limbi straine, jurnalism, geografie etc ( depinde si ce inclinatii ai).
Bacalaureatul se da in forma scrisa la romana, matematica M2 ( pentru licee economice) si la alegere intre geografie, logica, economie, ( deci 3 probe scrise din care se face media finala ). Mai ai probele orale care insa nu se aduna la media de la bac ( esti doar admis) : romana, o limba straina si informatica( competente digitale). Baftawinking

1 răspuns:
| TCosminn a răspuns:

Ti se va face o introducere in cam tot ceea ce tine de economie. Din clasa a XI-a, vei avea foarte multe materii care tin de economie. Bacalaureatul este usor. Profesorii sunt de treaba. Tie sa iti placa.