carla
| carla a întrebat:

Credeti ca, dupa eliminarea taxei de prima inmatriculare, pentru autoturismele noi vor creste vanzarile?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Avand in vedere ca se preconizeaza sa se puna o taxa mai mare pentru masinile second hand si ca se elimina taxa primei inmatriculari... e posibil sa creasca.
"Guvernul a aprobat, in sedinta de joi, triplarea taxei auto pentru masinile second-hand, in timp ce taxa pentru pentru masinile noi va fi suspendata, incepand cu 15 decembrie, informeaza site-ul evz.ro

Mai mult, prima de casare a fost majorată de la 800 la 1.000 de euro, în condiţiile în care anul viitor urmeaza sa fie casate 60.000 de maşini, cu 50% mai mult fata de acest an".

1 răspuns:
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Ascultam zilele trecute un specialist in domeniu, intr-un interviu la tv si se pare ca taxa aceasta are impact direct asupra vanzarilor. Deci da, posibil sa creasca, odata cu eliminarea taxei.