| Cristian226 a întrebat:

Credeți că după mai mulți ani de exemplu 10-20 ani vor mai exista magazine mici de cartier sau magazine private având în vedere cum se extind lanțurile de hypermarketuri cum ar fi Lidl, Kaufland etc?

9 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Logic că îmi convine să cobor din bloc și să iau o apă și biscuiți "din loc", decât să conduc 5km pana la supermarket si sa consum timp și combustibil.

| PainTech a răspuns:

Crezi ca o sa apara lanturi de magazine in fiecare sat izolat si in orice cartier? Batranii spre exemplu au nevoie de un magazin aproape, chiar daca nu are multe chestii.

Nu cred ca o sa dispara magazinele mici prea curând

| Cristian226 explică (pentru PainTech):

În sate mai izolate cu siguranță vor mai fi dar în orașele mari nu cred având în vedere ca se construiesc în masa hypermarketuri.

| Cristian226 explică (pentru PainTech):

Cunosc și bătrâni soț și soție care au magazine destule în localitatea unde stau dar ei merg împreună cu trenul la Kaufland în oraș la cumpărături. Cei care sunt bolnavi sau nu se pot deplasa da au nevoie.

| Vântulalb a răspuns:

De multi ani (peste 10) la mine s-au inchis deja micile magazine de cartier, cele din garajele blocurilor, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Supermarketurile exista de decenii si magazinele mici tot nu s-au inchis nici in orase, nu inteleg de ce oamenii prefera sa cumpere din magazine mici cand la supermarketuri gasesti totul considerabil mai ieftin. Dar si asa magazinele mici din orase tot au o gramada de clienti...

| Cristian226 explică (pentru anonim_4396):

Unii exagerează rău cu preturile mai ales magazinele de sezon acum vara. Am cumpărat o punga de covrigi cu 6 lei parca și la Auchan am dat 2 lei și ceva pe ea.

| Cristian226 explică:

Problema în România este ca sunt prea multe unul lângă altul. Nu știu cum se înțeleg patronii când sunt trei magazine diferite unul lângă altul sau peste drum.La fel și farmaciile este o intersecție cu 4 colturi la fiecare colt cate o farmacie.

| MattteoAbz1111 a răspuns:

Pai depinde de zona, doar n-o să facă supermarket urî in toate comunele care au mai puțin de circa 2000 de locuitori, la mine in comuna sunt in jur de 15 magazine, iar pe strada mea sunt 2 magazine. Unul la vreo 10 metri de mine și unul chiar langa mine, care a fost deschis săptămâna trecută, In comuna în care stau eu sunt in jur de 3000 de locuitori, un supermarket n-ar fi rău! happy