| LupusDei1993 a întrebat:

Credeti ca generatia mai tanara isi mai permite sa-si achizitioneze o casa si sa-si mai intemeieze familii?

Eu o sa incerc sa fac toate astea chit ca am si probleme de sanatate

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din pacate nu i si mai pot permite deoarece casele sau scumpit si bancile au dobînzi mari, greu de platit, de aceea multi care sau indatorat la bănci pierd casele ca numai pot plătii imprumutul, acum traim timpuri foarte grele, numai este ca pe vremea lui Ceausescu cand statul dadea case cand te angajai, acum numai dă nimeni nimic. Daca ai probleme de sanatate si ai pensie nu te imprumută nicio banca, ei i ti dau imprumut doar daca ai salariu mare de la 2000 de lei in sus, si cu acte care dovedesc ca esti de cel putin 6 luni angajat, cel mai bine nu te grabii sa faci credit ca nu vei avea cum sa il platesti, poate ai servici, dar nu sti pentru cit timp, daca vei fi dat afara de la locul de muncă ramîi cu datorii si pierzi casa. Banca nu te iartă te scoate in strada.

| haileewatson a răspuns:

Depinde foarte mult unde locuiesti. In principiu cred ca tinerii isi POT permite sa iti achizitioneze case si sa-si intemeieze familii, DOAR CU foarte multa munca si dedicare in spate. Nu este deloc la fel de usor cum era pe vremea bunicilor/parintilor nostri, cand aveau pamanturi, mosteniri si primeau case de la intreprinderi laughing) Daca muncesti mult sa iti maresti veniturile constant, faci economii, si cauti case/apartamente in periferie sau orase mai mici cred ca vei reusi. E important sa ai un partener care este pe aceeasi lungime de unda cu tine.
Cred ca o problema este si lipsa educatiei financiare si a obiectivelor in viata. Exista oameni care nu stiu sa isi gestioneze banii, nu vor/nu stiu ca ar trebui sa invete lucruri noi si sa evolueze constant, nu stiu sa isi caute meserii sau job-uri bine platite, sa aiba surse multiple de venit, sau sa investeasca/economiseasca banii, problemele astea sunt si din vina parintilor care la randul lor nu au facut chestiile astea, dar si din vina societatii pentru ca nu face ore de educatie financiara in scoli.
In SUA de exemplu, casele sunt extrem de scumpe, majoritatea familiilor middle class (nici nu mai vorbim de cei low class) ar trebui sa isi vanda cate un rinichi pentru ele laughing. Daca vrei sa faci un copil nici macar nu primesti concediu de crestere copil sau indemnizatie. In Romania primesti maxim 2 ani de concediu si 85% din salariul net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isi permit un drac 1 la suta si restul datori pe viata in rate pentru casa si din cauza ratei raman in joburi care le fac rau sufera de stres sj depresii sa nu ramana fara job si sa i ia casa si fac compromisuri etc. asta inseamna sa traiesti intr-un sistem bolnav

| Danny28 a răspuns:

Nu. E din ce în ce mai greu să îți întemeiezi o familie, darămite să îți cumperi o casă.