| Anonimul151 a întrebat:

Credeți că merita investiția la bursă? Adică în acțiuni din diferite firme foarte profitabile din America.

Nu știu prea multe detalii despre tipul asta de investiție dar sunt în curs de documentare.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Merita atât timp cât înțelegi bursa și cum să investești în ea.

| Lukasssz a răspuns:

Sunt de acord cu ce a zis suntserios.Sa sti ca nu te imbogatesti peste noapte din asta

| mODIN a răspuns:

Eu personal nu am investit inca, pentru ca nu-mi place ideea ca banii mei sa fie complet sub controlul altcuiva. In general se face profit mai rapid decat dobanda la banca, dar dupa trebuie sa-ti bati capul cu tot felul de alte acte si chestiuni, si la urmatoarea criza poti pierde.

Pe de alta parte, majoritatea oameniilor mult mai informati pe subiectul asta isi baga aproape toti banii in bursa, deci iti sugerez sa te informezi mai bine singur, eventual chiar sa incerci cateva luni pe aplicatii care simuleaza bursa cu bani fictivi cum e Best Brokers.

| MrAM a răspuns:

Se meritat atata timp cat ai cunoștințele necesare sa investesti. Trebuie sa iei in considerare faptul ca poți pierde bani in felul acesta insa e o opirtunitate de a obține o sursa de venit suplimentar. High risk, high reward, balanța o face nivelul de cunostințe pe piata bursiera. Majoritatea investitorilor prefera siguranța si investesc intr-un fond ETF gen S&P 500 cu un return de 6-7%, bate inflația sau ce mai ofera bancile. Trebuie sa ai grija si cu ce investesti, aici ma refer la comisioane.