| CristinaSNC a întrebat:

Cu cat se vinde un hectar de pamant?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pretul pamantului depinde de mai multe elemente, respectiv in ce localitate este situat, daca este intravilan sau extravilan, calitatea pamantului, daca este bun de constructii, daca este situat la strada, daca are sau nu acces la utilitati (gaz, energie electrica, apa, canalizare, etc) si raportul dintre cerere si oferta in zona.
Vezi cum se vand terenuri de natura aceluia in zona respectiva, pe internet sau intreband vanzatori/cumparatori.

| KodrutZ a răspuns:

Cu mult mai putin decit valoreaza cu adevarat. Daca ai mostenit, nu fa timpenia sa vinzi.

| CristinaSNC explică (pentru KodrutZ):

Si ce sa fac cu el?! doar nu ma apuc de agricultura...

| KodrutZ a răspuns (pentru CristinaSNC):

Agricultura e viitorul, chiar daca multi umbla cu povestea asta. Il lasi mostenire mai departe. Pamintul e sfint. Il vinzi, iti iei diverse rahaturi, lasi mai departe o *&%$. Asta vrei sa primeasca copiii tai, sa o sansa ca daca nu ei, copii sau copii copiilor lor sa zica "odihneasca-se in pace stramosii care au avut grija ca noi sa nu crapam de foame".
Cite hectare si unde?

| CristinaSNC explică (pentru KodrutZ):

E unul singur, nu are asa o valoare imensa.

| KodrutZ a răspuns (pentru CristinaSNC):

Valoarea vietii, care e de nepretuit. De pe un hectar hranesti doua familii fara probleme si mai si produci excedent cit sa vinzi si sa asiguri resurse pentru alte chestii gen haine, etc -sau troc. Viitorul e urit rau. Banii se tot printeaza, pamint nu mai apare de nicaieri. E a naibii de pacat ca foarte putini inteleg asta.

| CristinaSNC explică (pentru KodrutZ):

Nici macar nu e aproape de orasul in care locuiesc, acum doar nu ma mut la tara si imi deschid vreo ferma.

| KodrutZ a răspuns (pentru CristinaSNC):

Da, da, si banuiesc ca nici netul nu merge pe acolo. Mai citeste raspunsul meu ala care incepe cu "Agricultura e viitorul" de vreo 20 de ori, poate intelegi ce am vrut sa zic. Daca nu, vinde-l, ca sa lasi mostenire niste rate pe la vreo banca. Alea sint fix in oras si nu e nevoie sa fii fermier ca sa te bagi in asa ceva.

| Suck a răspuns (pentru CristinaSNC):

Are dreptate KodrutZ...lasa-l acolo ca nu cere de mancare.

| nda a răspuns (pentru Suck):

Sa-l lase acolo sa ce? sa creasca buruienile pe pamantul ala? Nu mai bine il vinde cuiva care sa-l si lucre? Ca am tot vazut hectare fara numar acoperite de buruieni. Pamant avem, agricultori nu prea.
Vinde-l, da-l in arenda, fa ce vrei. Da nu lasa pamantul ala asa de pomana...

| RAY a răspuns:

Depinde de pamant, locatie, vorbesc de calitatea pamantului ca agricultor conteaza, daca faci o casa sa fie stabil etc

| Anonimuserr a răspuns:

Depinde de zonă.
DAcă este intravilan, extravilan. Și practic unde este situat acel teren.

| CristinaSNC explică (pentru Anonimuserr):

Nu am vazut terenul, din cate stiu e extravilan si e intr-o zona arabila.

| aCek1ng a răspuns:

Depinde foarte mult de zona.
Sunt preturi intre 2.100 si 5.100 €/hectar.