| Anonimouse25163 a întrebat:

Cu ce se ocupa un contabil? Si ce salariu are?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un contabil lucreaza cu cifre.
Salariul lui incepe de la unul minim pe economie 1200-1400 lei, pentru un ofiter contabil (fara faculatte) si se incheie cu un salariu de 3000-5000 daca este deja contabil autorizat, economist, sau director de finante intr-o companie, dupa ce termina o faculatte si are ani buni de experienta.

| Claudia333 a răspuns:

Un contabil se ocupa cu "cifrele" calculeaza tot ce tine de o firma, incasari, plati etc. Ore state multe jos, la birou, stres. in caz ca o firma are un venit diferit fata de calcule contabilul este de vina, iar salariul depinde de patron si de locul de munca, de oras. Poate fi intre 1500 lei-2500lei expertii contabili, din cate stiu eu!