| Anoniq a întrebat:

Cum as putea transfera bani de pe un card pe altul online? Stiti un site bun si sigur?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa fii insotit de cineva, odata ce ai deja cont bancar acolo si vei merge cu buletinul, ca sa poti fii identificat.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Banii se pot transfera DOAR de pe site-ul bancii tale, avand acces la Internet banking, cu ID si parola, primite de la banca ta.
Transferul il faci singur de pe un card pe altul, dar ai nevoie musai de acces online, de la contul cu bani, ca de acolo transferi in celalalt cont.

| Anoniq explică (pentru Violleta2022):

Si pentru a activa internet banking, trebuie sa ma deplasez neapărat la banca? Sau as putea sa le dau un email sau un sms,

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anoniq):

Da, trebuie sa mergi personal la banca si sa ceri in scris, accesul la contul bancar online.
Nu sunt permise emailurile si sms-urile, deoarece pot fii folosite de hackeri in numele tau.
Bancile au reguli stricte cand este vorba de aceste accese, fiindca nu au voie sa riste, sa dea acces unui hacker la contul tau bancar.

| Anoniq explică (pentru Violleta2022):

Si daca sunt minor, trebuie sa ma însoțească un părinte?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anoniq):

Nu cred ca trebuie sa fii insotit de cineva, odata ce ai deja cont bancar acolo si vei merge cu buletinul, ca sa poti fii identificat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din contul de internet banking folosind aplicația/site uk bancii Nu exista site uri pentru asa ceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un card este conexiunea cu un cont bancar.
Un card folosește să ai acces la contul tău, să poți transfera din el prin POS bani în contul unui vânzător și ca să scoți bani de la un bamcomat.
Astfel un card nu îți dă accesul la cardul altuia, ceea ce ar însemna să fie o legătură prin carduri între cele două conturi.
Astfel ai card și cont la o bancă.
Prin Internet Banking, o aplicație online accesibilă de pe PC iar la unele bănci și de pe smartphone, ai acces la contul tău.
Ceri codul IBAN al celuluilalt.
Prin Internet Banking transferi din contul tău bancar, în contul lui, din banca lui banii.
Uneori ajung instantaneu, sau în câteva ore sau a doua zi.
Când el îi are în cont, îi are și pe card, aceasta este unica modalitate.
Mai poți face asta și de la ghișeul băncii tale, dacă știi codul lui IBAN.

| Andreeush a răspuns:

Trebuie să te duci la bancă.

| JicaContra a răspuns:

1. internet banking pe ambele carduri
2. solutie intermediara cum ar fi Revolut sau Monese, bagi banii in ala dintr-un card dupa care ii transferi la celalalt card

| Anoniq explică:

Cardurile sunt de la banci diferite