| Whitesnake99 a întrebat:

Cum functioneaza tranzactiile cu sume foarte mari? Adica spre exemplu daca vreau, ipotetic vorbind, sa imi cumpar un ceas de 100.000 de lei din mall si sa platesc cu cardul, trebuie notificata banca inainte? Dar la plata cu banii jos a unui automobil spre exemplu, ma gandesc logic ca nu se face cu cardul, se vireaza banii intr-un cont, trebuie anuntata banca inainte?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Plata cu banii jos la un automobil nou se face prin banca, doar un avans se poate da inainte cash, dar o suma mica nu dai avans la o masina super scumpa, cash 100k euro si apoi diferenta alta data! Exista legi in acest sens, adica nu iti iei un Rolls-Royce cu sacul cu bani la tine!
Ca anumiti dubiosi isi vand unii altora masinile facand spalare de bani, si vand masini foarte scumpe aia e altceva, pe persoana fizica ei o fac! dar niciodata masina noua scumpa nu se va putea lua cu bani cash! Doar transfer bancar!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice card are o limita de tranzactionare pe care de obicei o poti modifica in sus sau jos. Daca suma ta se incadreaza in limita aia nu e nicio problema. Daca e peste limita nu va merge tranzactia

La transferurile bancare, cati bani ai in cont ii poti folosi pentru virament

| Eireann a răspuns:

Fiecare banca are anumite proceduri pentru a preveni frauda si a proteja atat banca cat si clientul. Mie mi-au blocat cardul fiindca am facut in 24 de ore tranzactii in 3 tari diferite - cafele si fursecuri, o care si o sticla de suc- maxim €20 dar este "activitate suspicioasa ". Daca au de dat 100.000 pe un ceas stai clam, stie banca cine esti.

| Dragobeta a răspuns:

"Cu banii jos" nu exista la sume mari. Se face prin ordin de plata, cu cardul, virament, orice instrument bancar.
E posibil ca la unele Banci sa fie nevoie sa le anunti dinainte. Tocmai pentru a te proteja pe tine de frauda.