| tyby a întrebat:

Cum pot scapa de datorii mai repede?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepi prin a reduce cheltuielile - pentru a putea plati datoriile, iar apoi te organizezi astfel incat sa nu-ti mai faci datorii la fel de mari/ multe.

De fiecare data cand vrei sa cumperi ceva, intreaba-te daca e o nevoie sau o dorinta. Lasa dorintele pe mai tarziu (eventual fa-ti o lista cu ele, ca sa nu ai impresia ca le "pierzi") si ocupa-te doar de nevoi. Fa-ti cumparaturile "de casa" dintr-un singur loc (un super market cu preturi ok), e incredibil cat de multi bani se duc pe "paine-suc-pasta de dinti" luate de la non-stopul din colt.

Incearca sa-ti urmaresti cheltuielile, ca sa-ti dai seama unde iti "scapa" bani. www.mycash.ro e o aplicatie care pe mine m-a ajutat sa scap de datorii - scrii acolo cati bani iei si cati bani dai, si pe ce. E incredibil cat de mult conteaza sa vezi acolo insirate cheltuielile :)

Eu mai fac inca un truc... Cand iau salariul, sau daca primesc vreun "bonus" pe langa, dau banii cuiva la "pastrat", ma ajuta sa nu intru in ei pentru "dorinte" :)

8 răspunsuri:
| ioana_4111 a răspuns:

Intreaba te care e problema de fapt. Sau de ce ti e frica (ex. ca o sa ramai total fara bani, fara confort, fara masina, etc.). Also, gandeste te ce inseamna banii pentru tine. Analizeaza-te pana intelegi.
Poate iti poti impune un ritm nou de cheltuieli, care sa tina minte ca exista datoriile astea. Cate lucruri iti sunt necesare si cate sunt doar dorinte?
Apoi, poate poti prioritiza, eficientiza, si reorganiza sistemul in functie de scopul asta. Cu rabdare cred ca merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul e mai simplu decat crezi. E chestie de ritm:,, Plateste-le mai des''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tyby, si eu sunt copt de datorii, numa vreo 12000 de euro, asa ca sfatul meu e bwin sau credit, ca esti genul meu ai epuizat tot, ce se putea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei vrajeala citeste raspunsurile! sunt ok pentru a ti ridica moralul decat sa bei in plus si sa devii mai optimist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa pleci din tara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-le teapa, nu le mai plati. Te vor suna recuperatorii si cam atat, in rest...nimic, eu am datorii din 2002, si le-au cesionat EOS-ul si nu am patit nimic, decat m-au futtut la melodie vreo 2 ani dupa care nimic, nimic, asa ca...succes.

| Mihai_Laurentiu_1990 a răspuns:

Îţi prezint 41 de modalităţi practice de cum să scapi de datorii într-un timp foarte scurt -> http://laurentiumihai.ro/cum-sa-scapi-de-datorii/

| mihai1 a răspuns:

Faci o datorie mai mare, le acoperi pe restul si poate mai ramai si cu bani