| FoundYouLover a întrebat:

Cum poti salva o afacere de la faliment? Este vorba despre un restaurant din Brasov.Problema este ca desi nu este pozitionat la margine si desi il are ca bucatar pe Alexandru Vreme, castigator al premiului I la una dintre sectiunile concursului Metro Chef din 2013 si situat pe locul trei la alt concurs national de gatit, Arena Bucatarilor, nu prea merge afacerea, nu au clientela si din cauza asta si patronii de acolo si noi, simpli angajati, suntem in prag de a ne pierde slujbele.Patronii mi-au spus azi ca or sa inchida restaurantul pentru o luna, ma intreb daca este intr-adevar doar pentru o luna, sau daca este pe termen nelimitat? Va rog, ajuta-ti-ma! Iubesc slujba mea! Este una dintre cele mai relaxante slujbe din lume!

8 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Poti sa le sugerezi sa isi faca pagina de Facebook, sa faca promotii si reduceri, sa imparta pliante.

| K0sti a răspuns:

Ti-am dat share! Bafta!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Dati faliment fiindca nu oferiti solutii de criza. Daca erati bodega era coda de la 5 dimineata si intorceati banii cu lopata. Poti sa-l ai bucatar si pe Papa de la Roma, scorurile dicteaza. Asta este insa doar unu dintre motive, alt motiv ar fi faptul ca patronii platesc angajatii sa se relaxeze (dupa cum ai spus si tu). Eu sa fi fost la conducere va dadeam pe toti afara (inclusiv pe bucatar care banuiesc ca are un salariu gras) si ma apucam de vandut mici si bere cu palaria in mana. E nevoie de mult mai putin personal (salarii mai mici si mai putine), materii prime mai ieftine iar spagile la OPC si alte institutii ale statului tot alea sunt.

| Ruxandra15 a răspuns:

Unde este restaurantul? Si eu sunt din Brasov. Ar fi bine sa le spui sa iti zica clar daca e doar pentru o luna sau termen nelimitat pentru ati puta cauta de lucru la alt restaurant. Daca e pe termen nelimitat, intreabai daca le-a placut de cum te prezinti la lucru si daca spun ca da roaga-i sa iti faca o recomandare pentru a putea intra mai usor la alt restaurant. Succes. Sper ca te-am ajutat.

| FoundYouLover explică (pentru Ruxandra15):

Este situat pe strada Sfintii Arhangheli, la nr.22, fata-n fata cu biserica.Mi-au spus ca le-a placut foarte mult cum muncesc si ca daca redeschid restaurantul ma vor suna.Da, poate nu ar fi rea ideea cu recomandarea, doar ca nu vreau sa-i stresez acum cu asta, ii las sa vad ce vor face pentru a-si salva afacerea.Mi-au spus ca vor face mai multe anunturi publicitare.Incerc si eu sa-i ajut.Am postat un articol despre ei pe facebook, pentru cine vrea sa se uite. Asta este link-ul: https://www.facebook.com/......9984952973 Copiati-l, dati-i paste si enter in bara unde se scrie pagina web si va puteti uita. Dati macar un share sau un like, va rog!
Si multumesc de raspuns, Ruxandra15!

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Gordon Ramsey are o emisiune exact pentru problemele astea, Kitchen Nightmares, unde salveaza diverse restaurante de la dezastru. Ai putea vedea cateva episoade.

| rosimo a răspuns:

Ar trebui sa vada si de ce nu vine lumea acolo (nu stiu, e prea scump, nu le place mancarea).
Inainte sa inchida, sa incerce o perioada o reducere mare ca sa aduca lumea acolo si sa incerce mancarea (ceva gen meniul zilei dar cu mancaruri mai speciale/deosebite).
Mai pot si sa diversifice - sa incerce sa faca si catering pentru evenimente sau mancare cu livrare la domiciuliu.
Am citit undeva de o pizzerie care a facut o promvare inteligenta - au spus ca daca pizza nu ajunge in x minute (sa zicem 30 min), nu trebuie sa platesti. Si la inceput intentionat ajungeau uneori mai tarziu cu 2-3 minute si le dadeau pizza gratis. A aflat f multa lume de ei pornind de aici. Pot sa faca si patronii tai lucruri de genul asta, pe un serviciu care e f bun - de genul - daca nu iti place mancarea, nu platesti. Sau daca nu iti place cum esti servit. Fac asta pentru inceput si pentru publicitate si isi asuma ca unii oameni o sa profite (il considera ca si cost de promovare).

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru rosimo):

Cine crezi tu ca mai baga bani pentru ''costuri de promovare'' intr-o societate falimentara care nu se poate autofinanta (ca d-aia o si inchid) si care a mancat deja toate investitiile lasand rezultatele sa astepte. Deja restaurantul lor e o mare pierdere pentru patroni, ma indoiesc ca va risca cineva sa piarda si mai multi bani.