| AlexDorinel a întrebat:

Ce este inflatia si cum e mai bine sa fie?

4 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

M-am uitat prin raspunsuri si vad ca oamenii care ti-au raspuns nu prea inteleg inflatia sau nu stiu sa explice foarte bine asa ca iti explic eu.

Deci:

Cand un grup de maimuțe are o singură banană, acea banană este foarte valoroasă. Pentru ca toata lumea o vrea.

Când acelasi grup de maimute are un milion de banane, bananele nu mai sunt valoroase aproape deloc. Fiindca sunt multe, fiecare are cate banane vrea si chiar mai multe deci isi pierd valoarea.

Asta e inflatia. Cand banii sunt foarte multi, ei valoreaza mult mai putin. Cand banii sunt putini atunci valoarea lor creste.

Valoarea unui lucru e dat de cat de mult isi doresc oamenii sa aiba acel lucru si de cat de accesibil este el.
De aia apa este atat de ieftina. Desi toata lumea isi doreste apa, poti gasi apa peste tot, la fiecare robinet si in fiecare magazin. De asta apa este foarte ieftina.

Si de asta diamentele sau aurul sunt scumpe. Multa lume isi doreste diamante sau aur dar ele sunt puține.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Inflația este procentul de devalorizare a monedei naționale in raport cu alte monede.

| NotNamed a răspuns:

Din cate stiu inflația este un fel de valuta si arata cat de apreciata este o bacnota in străinătate. De exemplu daca maine creste valoarea euro in RON cu 50 de bani inseamna ca Leul Romanesc se defavorizează mai mult decat ieri iar inflatia creste.

| MValentin a răspuns:

Inflația... hmm o sa iti explic cat mai pe înțeles.

Ziua 1: painea costa un leu
Ziua 2: salarile cresc cu un n% procente
Ziua 3: pâinea va costa 1.3 lei.
Ceva de gen e oarecum un lanț in economie.

Sau de exemplu.

Ziua 1: crește pretul la grau
Ziua 2: creste pretul automat si la paine dar e si posibil sa crească si pretul la ouă.

Sau

Ziua 1: schimbi la bancă 10 euro si primesti 48.70 de bani
Ziua 2: pretul euro scade dramatic si automat cand vei merge la banca sa schimbi din nou 10 euro iti va da 46.40 de exemplu.