| Rumi a întrebat:

Cum se castiga ca psiholog si ce studii iti trebuie?

Răspuns Câştigător
| PrincessSophie a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de Psihologie, 3 ani de licenta+ doi de master in domeniul in care vrei sa profesezi mai departe: educationala, organizationala, judiciara si clinica. Iar castigurile sunt in functie de domeniul in care profesezi.

| DyNo a răspuns (pentru PrincessSophie):

Si in care domeniu ( educationala, organizationala, judiciara si clinica ) castigurile sunt mai mari?

| PrincessSophie a răspuns (pentru DyNo):

Daca mergi pe educationala, inseamna ca o sa lucrezi in institutii scolare in cele mai multe cazuri, deduci tu castigul de aici. Organizationala e ceea care se bazeaza pe resurse umane (lucrezi intr-o firma iar rolul tau e ala de a selecta persoane pentru angajare, vorbesti cu ei la interviuri, iti dai seama cat de competenti sunt, etc.) judiciara e cea mai bine platita, doar ca, ca sa profesezi in domeniul judiciar in ziua de azi merge doar daca ai pile, iar pe clinica...depinde, daca iti deschizi cabinetul tau propriu castigi in functie de cati pacienti ai, iar daca lucrezi intr-o clinica, din cate stiu eu, e undeva intre 1000-1600 RON. Eu sunt la facultatea de psiho, daca ai nevoie de ajutor, te ajut cu cea mai mare placere. happy

| Rumi explică (pentru PrincessSophie):

Merita sa dai la facultatea de psiho?

| PrincessSophie a răspuns (pentru Rumi):

Merita daca-ti place si daca-ti doresti s-o faci, pentru autocunoasterea ta si-a celorlalti. Nu prea se merita daca vrei sa profesezi mai departe in domeniu, decat daca nu te deranjeaza castigul relativ mic. happy

| Rumi explică (pentru PrincessSophie):

Mersi mult de sfaturi.

| PrincessSophie a răspuns (pentru Rumi):

Pentru putin, cu cea mai mare placere happy

10 răspunsuri:
| esmecat a răspuns:

Intr-o institutie de stat primesti in jur de 1600 ron. ca psiholog clinician. slab, isn't?

| Rumi explică (pentru esmecat):

1600 ron pe luna?

| esmecat a răspuns (pentru Rumi):

Pe luna. si niste tichete de masa... happy

| Rumi explică (pentru esmecat):

Nu mi se pare chiar asa putin