| MZc a întrebat:

Cum se cheamă cardul bancar pe care îți întra salariul sau cu care plătești abonamente gen Netflix sau facturile prin aplicații? Mastercard, Visa? Card de debit sau card de credit? Mulțumesc anticipat

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se cheama Card de debit, fiindca cardurile de credit sunt legate de imprumuturi bancare

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt carduri de debit.

| sierra1 a răspuns:

Poa' să fie Mastercard, Visa de debit sau de credit. Ai un venit constant? - ia legătura cu o bancă și-ți faci la alegere din cele pomenite

| gabicoo a răspuns:

Cardurile de salarii sunt de regulă carduri de debit!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Poți primi salariul și pe un card de credit! Dar nu recomand!

| MZc explică (pentru gabicoo):

Și cu cardurile de debit pot plăti Netflix și facturi? Îmi deschid mâine cont bancar și nu prea ma pricep cu cardurile astea

| gabicoo a răspuns (pentru MZc):

Da! Poți plăti!
Fă-ți card de debit!