| Suntmanu a întrebat:

Salut, aa vrea sa scot niste bani din paypall pe un card, vreau sa fac card la brd ca e mai aproape cum ar trebui sa fie cardul visa MasterCard? Debit, credit?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Card de debit. Ambele sunt acceptate de PayPal, și Visa, și Mastercard.
Atenție, că trebuie să faci câțiva pași pentru a valida cardul pe PayPal. Trebuie să virezi o sumă modică în PayPal, pe care o vei primi înapoi. Apoi ceri extrasul de cont de la bancă și în dreptul tranzacției o să apară un cod, pe care trebuie să-l introduci pe platforma PayPal pentru a valida cardul.

| Suntmanu explică (pentru adryang78):

Deci pana la urma e bun si cardul de la brd pentru paypall? Asta ma intereseaza card de debit sa fie? Daca descarc si aplicatia brd nu pot cere extrasul de cont fara a fi nevoiet sa merg pana la banca?

| adryang78 a răspuns (pentru Suntmanu):

Nu contează banca. Card de debit să fie. Da, poți genera extrasul de cont și din aplicație.

| Suntmanu explică (pentru adryang78):

Multumesc mult, mi-a fost de mare ajutor raspunsurile tale

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Card de debit.
Cardul de credit e cu totul altceva.

Visa e cel mai comun

| Xox0 a răspuns:

Debit.
Credit e atunci cand imprumuti.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Daca vrei sa scoti banii de la PayPal pe card cel mai usor si mai repede este cardul de la Wise, folosind datele bancii pentru Euro pe care ti le da Wise.
Dureaza cam 1 saptamana pana iti vine cardul de la Wise care este un card multivalutar (inclusiv in Lei).
Daca vrei sa retragi banii din PayPal intr-o banca din Romania, taxele sunt destul de mari si la conversia Euro, leu si la retragere (la 1000 de lei retrasi pierzi cam 40 de lei). Cu Wise retragi direct Euro si apoi Wise iti schimba Euro in Lei la un curs destul de bun. La 1000 de lei retrasi pierzi cel mult 5 lei.