| anonim_4396 a întrebat:

Cum se defineste notiunea economica de capital?

3 răspunsuri:
| maria a răspuns:

CAPITAL1, (1) capitaluri, s. n. 1. Avuţie sub formă de bani, de mărfuri, de bunuri materiale în genere. 2. Bani, sumă (mare) de bani (investiţi într-o afacere). ♦ Capital de cunoştinţe = suma cunoştinţelor pe care le posedă cineva; experienţă. – Din fr. capital, germ. Kapital. Sursa: DEX '98//CAPITÁL s. n. 1. Valoare care produce plusvaloare; categorie economică ce reflectă relaţia socială de subordonare a muncitorului salariat de către capitalist. 2. (Fig.) Clasa capitaliştilor; capitalism. 3. (Curent) Bani, sumă mare de bani investită într-o afacere; bunuri, valori. ♢ Capital de cunoştinţe = suma cunoştinţelor pe care le posedă cineva; experienţă. Pe urmatorul link, gasesti definitia completa a capitalului din punct de vedere economic si tipurile de capital:http://www.contabilizat.ro/......ital.html, spor :)

| canarita a răspuns:

Resurse care sunt valorificate prin investirea lor...

| Andreea24 a răspuns:

Capitalul propriu reprezinta sursa de finantare stabila de care dispune o intreprindere. In structura capitalului propriu intra si capitalul social care este sursa de finantare a unei entitati provenita de la investitori si care genereaza relatii de drepturi si obligatii intre respectiva entitate si proprietari. happy