| AnonimMareMareMare a întrebat:

Cum se fac combinatiile cu telefoane? Le cumperi la un pret si le dai mai scumpe? Merita sa dai un telefon cu 20 de lei mai scump de exemplu?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

20 lei - zece pâini, 4 litri benzină, un meniu la KFC, cinci sticle de coca... Spune tu, merită?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Combinatiile alea cu telefoane... nu sunt chiar ok. Adica sunt, ca nu investigheaza nimeni.

Prin diverse modalitati, despre care nu o sa discut aici (legale sau mai putin legale) din alte tari, anumite persoane "fac rost" de diferite telefoane. Apoi vin si pentru a scapa repede de ele, le vand pe OLX, publi24 si pe alte pagini de anunturi de pe retelele de socializare la un pret oarecum ieftin, dar bun pentru ei (avand in vedere ca le-au luat gratis). Dupa, persoanele care le cumpara le dau la un pret mai mare. Sa zicem ca tu cumperi un S9 cu 1500 si il dai cu 2500. Profit de 1000. Dar trebuie sa urmaresti, sa fii atent, sa vezi de la cine cumperi si cum le vinzi. Ca nu iti ia nimeni telefonul dupa daca nu este in regula din toate punctele de vedere. Si nu ai vrea sa ramai cu telefonul nedat.

Bafta! ^_^

| OldSoul a răspuns:

Cumperi telefoanele de la diferiti tipi dubiosi, din targuri de vechituri (cel putin cam asa sunt in zona la mine) negociezi pretul sa fie cat mai mic cat mai convenabil, le verifici in prealabil pe cat posibil daca telefonul e functional, daca totul e ok, il cumperi, si speri sa il vinzi repede si sa nu aibe alte defecte pe care sa le constati mai tarziu.
Si mai e si varianta cealalta, in care iei telefoane defecte si le repari tu, cu piese care provin tot de la alte telefoane defecte luate pe bani de nimic.