| MihaiTheBest481 a întrebat:

Cum se poate obtine Green Card-ul pentru a te putea muta in Statele Unite ale Americii?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ori mergi cu certificari profesionale de exceptie (precum, premiant la olimpiade internationale, premiant la facultate, eminent intr-un domeniu de tehnologie avansata) ori, super bogat in dolari, ca sa dovedesti ca ai bani cu care sa traiesti si sa te intretii ori sa investesti in America.
Green Card si vize de America nu se dau oricui!

Oricum, tu, in situatia actuala, nu ai nici o sansa sa obtii vreo viza de America, doarece, nu ai nici o profesie, nici o calificarea si nici conturi de milioane de dolari in banca.

Ah... uitasem sa-ti spun, prima conditie si eliminatorie, este sa vorbesti fluent engleza si sa ai testul de limba luat.
Dupa care, te vor purica cu: profesia, banii care ii aduci in USA samd.

| MihaiTheBest481 explică (pentru Violleta2022):

Deci, daca iau legatura cu statul american, pot sa le zic unde vreau sa continui studiile? Eu as vrea sa le continui la Fire Academy din San Francisco

| alina2k18 a răspuns (pentru MihaiTheBest481):

NU ai inteles nimic laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiTheBest481):

Pentru a continua studiile acolo, ai nevoie sa-ti platesti studiile acolo:
cam $20.000 -$30.000 pe an, plus banii de cazare, intertinere, telefon, transport samd.
Dispui de acesti bani?

| MihaiTheBest481 explică (pentru Violleta2022):

La Academia pentru a deveni pompier trebuie sa dau $20.000-$30.000 pe an?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiTheBest481):

Vorbim de scoala/universitatea din SUA, ce nu intelegi?
Da, se plateste 20.000-30.000 dolari pe an!
Cum nu esti cetatean american, nu poti beneficia de avatajele creditului american, avand obligatia sa-ti platesti scoala, plus cazarea, intretinerea samd
Ce te miri atat? Este foarte normal!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Confunzi green card cu viza.
green cardul iti da dreptul la rezidenta permanenta si la dreptul de a obtine cetatenia.

il poti obtine prin mai multe modalitati, casatorie cu un cetatean, loc de munca asigurat acolo si o perioada lucrata, azilant politic samd.

Nu merge asa cum crezi tu... citez "daca iau legatura cu statul american, pot sa le zic unde vreau sa continui studiile"

Studiile superioare in America costa si costa multe, mii de $ pe an.

Si totusi inainte de aceasta mare dorinta de a te muta in SUA, ai fost macar odata acolo sa vezi ce inseamna SUA?
Ca nu inseamna doar ce vezi tu la TV, SUA in realitate inseamna o tara din ce in ce mai de cacao. O tara plina de emigranti, o tara murdara cu un procent din ce in ce mai mare de oameni ai strazii, o tara cu o politica din ce in ce mai dificila

| alina2k18 a răspuns:

Proprietate de multe sute de mii de dolari acolowinking si cica ai green cardul happy

| MihaiTheBest481 explică (pentru alina2k18):

Cu ce m-ar putea ajuta acest raspuns? Adica ce ai vrut sa imi explici prin asta? Eu doar vreau sa stiu cum pot obtine Green Cardul pentru a imigra in america