| anonim_4396 a întrebat:

Cum transform metri cubi de lemne in tone?

4 răspunsuri:
| trololololol a răspuns:

Masa = volum * densitate.
Din pacate densitatea medie a lemnelor nu stiu sa ti-o spun. Poate stie altcineva.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Densitatea lemnelor variază între 0, 4 (esenţă moale şi bine uscat: brad, plop) şi 0, 8 (esenţă tare: fag, stejar) tone/metru cub.
Există, în ţările exotice şi lemne mai uşoare şi chiar mai grele ca apa, dar astea nu există în ţara noastră.

Aşadar, un metru cub (nu metru ster!) poate avea între 400 kg şi 800 kg, iar pentru o tonă ar fi deci necesare între 2, 5 şi 1, 2 metri cubi.

| 5000 a răspuns:

Ii cantaresti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M=V*densitate rezulta V= m:densitate care ii egal cu 1:o, 4 la rasinoase = 2, 5 deci o tona de rasinoase = 2, 5 metri cub