| raluca_2728 a întrebat:

Cum transform tone in metri cubi?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa stii densitatea materialului, fiindca masa este egala cu produsl dintre volum si densitate.

Alte răspunsuri
| simpluEu. a răspuns:

Nu se poate transforma.sunt doua masuri diferite.

| kufu a răspuns:

Fara densitate nu transformi nimic. Exemplu: 1 tona de apa in conditii normale masoara un metru cub. Apa in conditii normale are densitatea de 1kg/L. De aici, prin inmultire afli ca 1 tona (1000 kg) are volumul de 1000 L (adica 1 metru cub). M= V x densitatea, unde M= masa, V= volumul.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M= V x densitatea, densitatea la motorina este de ex 0, 840
1tona de motorina este egal cu 1190 de metri cubi

Alte răspunsuri
| Ade2309 a răspuns:

Este o formula cu masa si cu volumul molar, ceva cu 22, 4... da' nu mai stiu exact... asa ca da, se poate face si fara densitate