| AvalohAlyn a întrebat:

Cum vă explicați succesul băuturii Coca Cola? Cum au ajuns atât de cunoscuti și prezenți in mai toate țările?
In afara de Coca Cola mai e MC și KFC la fel de cunoscuți și arhiprezenti, în rest nimic

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Nu e chiar asa. happy Sunt branduri care au ramas in memoria colectiva sau care se folosesc pana in ziua de azi. Colgate e la fel de cunoscut ca si Coca Cola, doar ca in alt domeniu (evident). big grin Succesul unor produse se datoreaza publicitatii (uneori agresive) si utilizarii frecvente de catre consumatori. Coca Cola are un gust unic, si nicio "clona" (Pepsi, American Cola) nu a reusit sa o egaleze. Reteta originala e tinuta la secret.
Coca Cola a fost conceputa initial ca medicament si e posibil sa se fi vehiculat, la inceputurile ei, ca este chiar vindecatoare de anumite boli (posibil motiv pentru care i-a si crescut consumul si popularitatea).
S-a dovedit, in timp, ca poate fi si daunatoare, daca nu stim sa o savuram cu limite.winking