Întrebare recomandată | Auraaaaaaaasssssssss a întrebat:

Dacă am făcut un cont bancar și nu activez cardul mai întra banii pe el?

Răspuns Câştigător
| socipath63092 a răspuns:

Starea cardulul nu are treaba cu contul

13 răspunsuri:
| ArthurWarner a răspuns:

Eu stiu ca da, iti intra banii in cont chiar daca nu ai cardul activ dar dacă vrei să fii sigur du-te la banca si intreaba

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sadrian46):

Ia detaliaza...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

Un card ne activat nu poate fi folosit.

| mihai69 a răspuns:

Banii intră în cont, nu pe card.
Dacă nu activezi cardul, nu vei putea plăti cu el sau extrage vreo sumă din vreun ATM. Însă asta nu are absolut nicio influență asupra contului tău - acela va „funcționa" normal.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sadrian46):

Omul a intrebat cu totul altceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

Mi-am dat seama că am greșit.

| Alberto0512 a răspuns:

Da se poate.

| Iote a răspuns:

Banii intra, dar tu nu ii vei putea ridica cu cardul, ci numai de la ghiseu. Cu comision.

| darrio2007 a răspuns:

Banii intra. Nu inteleg de ce nu ar fi activ. Ai incercat sa scoti bani cu el?

| Violleta2022 a răspuns:

Banii nu intra pe card, banii stau tot timpul in contul bancar.
Daca nu activezi cardul, este clar ca nu poti sa-l folosesti, sa retragii banii din contul bancar.
Asadar nu vad nici o logica, in a avea card si a nu-l activa, fiind inutil in acest caz, pentru ca nu-ti permite sa platesti nimic cu el, daca nu-i activat.

| REMiXDJ a răspuns:

Bani iti intra in cont indiferent ca este salariu, pensia sau iti trimite cineva bani in cont prin tranfer bancar. Daca ti-ai facut cont la o banca si ai si card te sfatuiec sa al activezi deoarece asa contul tau va fi cu toate optiunile ok asa cum ai cerul in contractul cum l-ai incheiat si semnat la banca cand ai cerut deschidera contului. Oricum la banca tu ai fost de acord ca la cont sa ai atasat si card.Deci, activeaza si cardul ca este in folosul tau, apoi dupa activare du-te la un bancomat al bancii si fa o interogare cont si cere chitanta de la bancomat - asa o sa verifici ca acel card este activ si e ok. Apoi cu buletinul si cardul du-te la banca unde ai facut cardul si cerele sa iti deschda la contul in lei si un cont in valuta dolari sau euro functie de unde vrei sa primesti bani sau sa faci plati pe internet.Tot atunci cere oficiantului bancar sa iti activeze si serviciul alerte prin SMS pe numarul tau de telefon mobil.In astfel ai cont in lei poti primi lei si scoate lei de la bancomat, ai cont in valuta si poti trimite bani sau face plati in valuta, si ai serviciu SMS al bancii pe telefon care te va anunta cand primesti bani in cont sau cand retragi bani din cont.Serviciul SMS te ajuta sa nu fii furat la plati pe net sau de orice alt fel.Deci e bine sa ai cardul activ daca este VISA sau MASTERCARD

| socipath63092 a răspuns:

Nu are treaba una cu alta dar daca nu esti sigur te poti duce la banca sa ceri mai multe detalii.