| anonim_4396 a întrebat:

Daca am o asigurare de viata si vreau sa renunt la ea, imi primesc banii? am platit un an si noua luni

6 răspunsuri:
| Irina a răspuns:

In general in primii 2 ani nu se mai da nimic inapoi. iar dupa primesti oricum mai putin decat dai. Asigurarile de viata au randamentul cel mai bun cand te tii de ele pana la sfarsitul ctr, nu le faci ca sa renunti pe parcurs.

| canarita a răspuns:

Depinde unde a-ti incheiat-o, normal se poate rascumpara numai ca primiti bani mai putini pentru ca ati fost asigutat toata perioada aceasta...Este pensie privata sau asigurare de deces? Oricum pacat sa renuntati la ea, puteti face o cerere pentru diminuare de prima, de ex daca plateati 1000 ron anual, sa platiti la jumatate si se recalculeaza suma asigurata... daca ati luat o decizie, nu mai reveniti asupra ei, banii oricum se duc pe nimicuri, protectia este foarte importanta...platim RCA, CASCO pentru masini iar viata noastra nu valoreaza nimic?

kratos
| kratos a răspuns:

Nu prea mai acum...Acum depinde si ce contract ai semnat cu cei care au facut asigurarea. Dar in general nu ai cum.

| marioBARCELONA a răspuns:

In general depinde de clauzele contractului. Difera de la societate la societate si este important si tipul de asigurare incheiata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur nu ai cum. Chiar si dupa 5 ani, iti opreste te miri ce comision si ramai cu 70-80% din suma stransa. In contractul care il am eu e stipulat clar ca in primii 2 ani nu primesti nimic inapoi, iar dupa foarte putin. Dupa 5 ani poti sa primesti ceva dar in conditiile de mai sus. Eu am la Allianz Viata

| suiana a răspuns:

Daca ai o asigurare de viata, probabil ca ai si un consultant cu care ai discutat si te poate lamuri exact cum stau lucrurile: ce tip de asigurare ai, ce avantaje iti ofera si poti gasi solutii ' de criza' de genul scaderii primei sau platii lunare etc. care sa nu afecteze contractul, se pote chiar stopa pentru o anumita perioada plata primelor in cazul in care ai dificultati financiare. Oricum sfatul meu e sa nu renunti la protectia pe care o ofera asigurarea de viata familiei tale in cazul decesului.