| bug94 a întrebat:

Daca am trimis un colet cu plata ramburs unei persoane, iar aceasta nu ridica coletul in ziua in care a sosit la destinatie, coletul imi revine inapoi sau ce se intampla cu el?

Răspuns Câştigător
| emmyiulian a răspuns:

Coletul iti revine, va trebui sa platesti taxa de inmagazinaj, plus transportul inca odata pe langa ca l-ai platit cand l-ai pus, asta e, si mie mi s-a intamplat sa nu-mi fie ridicate coletele, bafta!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu-l ridica, coletul iti este returnat--- pierzi doar banii pe care i-ai cheltuit pentru expedierea coletului in sistem ramburs.

| 1n3x a răspuns:

Daca ai trimis prin Posta Romana, cred ca coletul ramane la posta si cu cat sta mai mult cu atat platesti mai mult (taxa).(din cate stiu)

| happynaku a răspuns:

La Poșta Română coletele râman vreo 10 zile calendaristice, dar dupa vreo 3 trebuie să platești o taxa de inmagazinare (cam așa a fost în cazul meu).

| Marias_Alex_1980 a răspuns:

Da, iti revine inapoi si trebuie sa platesti taxa tur retur...

Ca si adaugare, :) recomand sa Baza Nationala a Clientilor Neseriosi, http://www.ClientiNeseriosi.ro, unde se poate verifica fiecare client nou, se pot adauga cei care nu ridica coletele ramburs si se poate recupera Paguba taxa de transport Tur-Retur, caci vor accepta sa o plateasca ca sa fie scosi …

Firmele de telefonie Mobila au Preventel, iar bancile au Biroul de Credit, baze nationale de date cu clientii care au dat tepe in domeniul lor, era nevoie si de o Baza Nationala de date cu teparii Magazinelor Online care nu ridica coletele...