| N0H4CK a întrebat:

Daca am trimis un colet prin posta cu plata ramburs, cum pot ridica banii, direct de la posta?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Achtarea mandatului poștal ramburs se realizează la orice adresă poştală a destinatarului (persoane fizice) sau direct în cont pentru persoane juridice;

în cazul când persoana fizică nu este găsită la domiciliu, destinatarul este avizat, reavizat de sosirea mandatului. În acest caz destinatarul se va prezenta la sediul subunităţii poştale menţionate în aviz, cu un act de legitimare valabil;

achitarea sumelor se efectuează şi către membrii majori ai familiei (soţi, părinţi, copii), condiţiile fiind ca aceştia să domicilieze la aceeaşi adresă cu titularul mandatului şi suma remisă să nu depaşească valoarea de 500 lei.

Mandatele care au o valoare mai mare de 500 lei se achita personal destinatarilor.
--------------------------------
Cum spunea și Gaby, ochii pe cutia poștală sau întrebi la ghiseu dacă ai ceva pe numele tău

| Gaby7506 a răspuns:

Trebuie doar să urmărești cutia poștală!
Vei primii o înștiințare de a ridica banii, de la oficiul prin care ai trimis coletul.