| anonim_4396 a întrebat:

Daca doresc sa donez o suma de bani online unei organizatii (se pot dona numai dolari) si eu am cont in lei, daca donez se convertesc automat sau nu pot face aceasta tranzactie cu un cont in lei?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Daca platesti cu, cardul, SIGUR convertesc automat
daca platesti prin transfer bancar, da un telefon la banca, insa presupun ca nici acolo nu e o problema

daca chiar vrei sa obtii o rata buna, atunci am inteles ca aplicatia Revolut te poate rezolva, si transferi din banca in Revolut si apoi iti face o conversie buna apoi transferi din revolut in contul in care donezi

insa stiu numai din auzite, sufla in iaurt si da telefoane in stanga si dreapta pana te convingi (la banca sunt sigur ca gasesti numarul, iar revolut are un numar international dar SI chat in aplicatie, deci poti sa intrebi foarte usor)

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un cont în $.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se convertesc automat in $ dolari, la cursul zilei respective.