| anonim_4396 a întrebat:

Am card pentru ron. Daca cineva doreste sa imi tranzactioneze dolari, merge pe cardul asta, adica se convertesc automat sau nu este posibila o astfel de tranzactie?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Merge, dar la cursul de schimb al bancii, ceea ce este foarte defavorabil tie (fata de casele de schimb).

Daca este vorba de suma mai mare, cel mai bine este sa deschizi un cont paralel in valuta (dolari sau euro) in care sa se faca transferul, de unde vei putea scoate valuta in bancnote, cand vrei.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme ca ai contul in lei (roni), oricine iti poate depune dolari, euro sau alta moneda si banii se convertesc automat in contul tau bancar, in lei.
Eu fac frecvent acest lucru cu familia mea din tara, trimitand dolari australieni si ei primesc lei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Conversia este automată.

| Andreeush a răspuns:

Merge, nu îți face griji.