| andreispeed77 a întrebat:

Daca o societate comerciala vinde un imobil unei persoane fizice, vanzarea se face cu tva sau fara tva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vanzatorul este platitor de TVA totdeauna vanzarea se face cu TVA, indiferent cui vinde, persoana juridica ori fizica. Numai bine!

3 răspunsuri:
| DoarImpreuna a răspuns:

Cu tva.

| chelie91ptm a răspuns:

Ok

| buybooks a răspuns:

Depinde cand a fost achizitionat imobilul si cand si cum a fost construit. Pentru imobile vechi, apartamente, NU se incaseaz TVA. Pentru cele noi, sau cele in care s-a investit mult, se incaseaza. Intreaba un notar.